Μέσα...σε καταιγίδα δεν πέτυχε την υπέρβαση ο Τσάκωνας

Μεσα... σε καταιγίδα και τη θερμοκρασία στους 14 βαθμούς, ο Λυκούργος Τσάκωνας προσπάθησε για το καλύτερο από την 9η διαδρομή στα 200 μέτρα και ολοκλήρωσε κάνοντας 20.73 και την 6η θέση στη δική του ημιτελική σειρά, κάτι που σημαίνει βέβαια πως έμεινε εκτός τελικού...

Οι ημιτελικοί ήταν εντελώς απρόβλεπτοι λόγω του κακού καιρού με τον Έλληνα πρωταθλητή να ολοκληρώνει 21ος. Εκτός έμειναν αθλητές όπως ο Γιόχαν Μπλέικ και ο χάλκινος Ολυμπιονίκης του Ρίο, Κριστόφ Λεμέτρ, ενώ ο Βαν Νίκερκ πέρασε με χρόνο. Νικητής στη σειρά του Τσάκωνα ο Ραμίλ Γκουλίεφ με 20.17 και δεύτερος ο Αμίρ Γουέμπ με 20.22.

O Άιζακ Μακβάλα κατάφερε να περάσει στον τελικό ολοκληρώνοντας δεύτερος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 20.14, ενώ πρώτος ήταν ο Αμερικανός Αζάια Γιανγκ με 20.12. Ο άνεμος σε αυτή τη σειρά ήταν +2.1.

Στη δεύτερη ημιτελική σειρά νικητής ήταν ο Τζαρίμ Ρίτσαρντς από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο με 20.14 και δεύτερος ο Ιάπωνας Αμπντούλ Χακίμ Σάνι Μπράουν με 20.43.