Δεκατρία μετάλλια για την Κρήτη στο Πανελλήνιο στίβου Ε-Ν

Πολλά μετάλλια και καλές παρουσίες είχε ως απολογισμό ο κρητικός στίβος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, το οποίο πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο στην Κατερίνη.

Συνολικά οι εκπρόσωποι της Κρήτης κατέκτησαν 4 χρυσά, 4 ασημένια και 5 χάλκινα μετάλλια, ενώ είχαν πολύ καλά πλασαρίσματα. Στη βαθμολογία, στις νεανίδες ο Ελ. Βενιζέλος αναδείχτηκε 3ο σωματείο στην Ελλάδα πίσω από Κηφισιά και ΣΚΑ Δράμας, ενώ ο ΟΦΗ ήταν 6ος. Στους έφηβους, ο ΟΦΗ ήταν 8ος, ο Ελ. Βενιζέλος 15ος και οι Κύδων και ΓΕΗ 36οι.

Πιο αναλυτικά, στις νεανίδες ξεχώρισαν τα δύο χρυσά μετάλλια των αθλητριών του ΟΦΗ, της Ζωής Μπαλαμούτη στο τριπλούν με άλμα στα 12,48 μ. (αξίζει να σημειωθεί ότι η Ηρακλειώτισσα άλτρια είναι κορασίδα) και της Αφροδίτης Μανιού στον ακοντισμό με βολή στα 48,22 μ. Πρωτιά και για την Σπανουδάκη του Ελ. Βενιζέλου στη δισκοβολία με 51,48 μ., η οποία ήταν και 8η στη σφαιροβολία με 11,34 μ.

Εξαιρετική για άλλη μία φορά η Ελένη Γκέλη του ΓΑΣ Ιεράπετρας, η οποία ήταν 2η στον ακοντισμό με 46,60 μ., ενώ στο ίδιο αγώνισμα 4η ήταν η Βερυκάκη (Κύδων Χανίων) με 43,55 μ.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε επίσης η Γουνάκη του Ελ. Βενιζέλου στα 3.000 μ. στιπλ με 11.24.05. Από εκεί και πέρα, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λοπινέ του ΟΦΗ στα 400 μ. εμπ. με 63.68, όπως και η Αγγελάκη (Ελ. Βενιζέλου) στη σφυροβολία με 46,11 μ. Στο ίδιο αγώνισμα 6η ήταν η Τρουλλάκη (Ελ. Βενιζέλος) με 41,02 μ. Την 4η θέση κατέκτησε η Τζόνσον (Ελ. Βενιζέλος) στα 200 μ. με 25,51, ενώ 7η ήταν η Γκέλη (Λιβυκός) στο τριπλούν με 11,69 μ.

Στα 4x400 μ., τέλος, ο ΟΦΗ (Κοσμαδάκη, Κότσι, Χανιωτάκη, Λοπινέ) τερμάτισε 7ος με 4:04:56.

Στους έφηβους, μεγάλο ατομικό ρεκόρ σημείωσε ο Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελ. Βενιζέλος) στα 10.000 μ. βάδην, τερματίζοντας πρώτος σε 42.48.84.

Σταθερός στις βολές του ήταν ο παίδας Χρήστος Φραντζεσκάκης του Ελ. Βενιζέλου, ο οποίος, έχοντας να συναγωνιστεί μεγαλύτερους σε ηλικία αθλητές, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία με 70,92 μ.

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του ΟΦΗ στη σκυταλοδρομία 4x400 μ., καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με τους Μαυρουδή, Λοπινέ, Λίλο και Καλογεράκη και χρόνο 3:23.80. Δέκατη πέμπτη ήταν η ΓΕΗ (Φασουλάκης, Τζιράκης Α., Τζιράκης Σ., Ποταμιανάκης) στο ίδιο αγώνισμα με 3:31.62.

Το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε ο Ξενιδάκης (Σητειακός) στα 800 μ. με 22.85, όπως και ο Καλογεράκης (ΟΦΗ) στα 400 μ. εμπ. με 54.19 και ο Βουτουφιανάκης (ΟΦΗ) στον ακοντισμό με 60,54 μ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Φέζγκα (Κύδων) ήταν 6ος με 57,86 μ. Από εκεί και πέρα, στα 1.500 μ. ο Τζιράκης της ΓΕΗ ήταν 5ος με 4.03.95, όπως και ο Κουκουρογιαννάκης (Α.Ο. Λασιθίου) στα 110 μ. εμπ. με 15.31 και ο Βουρλάκης (Κύδων) στη σφαιροβολία με 16,63 μ. Τέλος έβδομος ήταν ο Ποταμιανάκης (ΓΕΗ) στα 400 μ. με 50.56 και ο Φραγκιαδάκης (ΟΦΗ) στα 200 μ. με 22.85.