Τρίτος ο Τσάκωνας στο Ευρωπαϊκό Στίβου

Την τρίτη θέση στα 200μ. κατέκτησε ο Λυκούργος Τσάκωνας, στην τέταρτη κούρσα που έδωσε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων που γίνεται στο Λιλ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνέχισε τις σταθερές εμφανίσεις, μετά τον σπουδαίο χθεσινό χρόνο που του έδωσε το εισιτήριο για το παγκόσμιο του Λονδίνου.

Με χρόνο 20.59 πήρε την τρίτη θέση και κατέκτησε εννιά πολύτιμους βαθμούς για την Ελλάδα.

Με αξιοπρεπή παρουσία συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή ο Ιάσωνας Θανόπουλος στη δισκοβολία. Ο νεαρός αθλητής έμεινε στην ενδέκατη θέση με 54.40μ,. συνεχίζοντας τις σταθερές εμφανίσεις.

Το ατομικό του ρεκόρ βελτίωσε ο Ανδρέας Δημητράκης στα 3.000 μ. με 8.16.63, επίδοση που του έδωσε την 10η θέση.

Η Ράνια Ρεμπούλη δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, καθώς έμεινε 11η στα 5.000 μ. με 17.31.47.