Πρώτος στη σφυροβολία ο Μιχάλης Αναστασάκης

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης στη σφυροβολία στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στην Πάτρα.

Οι σημερινοί τελικοί ξεκίνησαν με τη σφυροβολία ανδρών, όπου ο Χανιώτης αθλητής είχε μία πολύ καλή παρουσία παρότι δε σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο αθλητής του Ελ. Βενιζέλου έστειλε τη σφύρα του στα 74.56μ. στην 5η του βολή, ενώ η τελευταία που επιχείρησε ήταν στα 73.30μ. Τρίτη καλύτερή του βολή ήταν στα 72.11μ. Όπως δήλωσε μετά τον αγώνα του, «έκανα στην αρχή κάποια λάθη, τα διόρθωσα στη συνέχεια όμως, ήταν λίγο αργά. Αυτό που θέλω είναι η σταθερότητα, την οποία θα επιδιώξω στους αγώνες που ακολουθούν».

Από εκεί και πέρα, ξεχώρισε το 69,05μ. του Νίκου Γαβριηλίδη που είναι η κορυφαία του επίδοση για το 2017 και βέβαια επαλήθευσε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Μπίντγκοτζ. Όριο για το Ευρωπαϊκό νέων έπιασε και ο Ιβάν Μπενγκλεμπέης με το 68.75μ.