Τεράστια νίκη στο Ευρωμπάσκετ για την Εθνική γυναικών

Μια από τη μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της σημείωσε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στην Τσεχία.

Επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης του 2015 Σερβίας 69-60  και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο της διοργάνωση. Η Εθνική πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με όπλο την άμυνα πέτυχε αυτό που πριν αγώνα φαίνονταν ακατόρθωτο.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-0 της Σερβίας δείχνοντας ήταν αποφασισμένη να τα δώσει όλα απέναντι σε μια τόσο δυνατή αντίπαλο. Η Σερβία στη συνέχεια μείωσε σε 6-5, αλλά η Μάλτση με τρίποντο έκανε το 9-5 στο 5.30.

Οι διεθνείς πολύ καλά διαβασμένες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 6.40 η Καλτσίδου έκανε το 14-5 για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η Σερβία με τη Μιλοβάνοβιτς προσπαθούσε να κρατηθεί στο παιχνίδι, αλλά η Ελλάδα έβρισκε τις λύσεις. Μάλιστα με καλάθι της Σπανού στο 13ο η Εθνική έφερε τη διαφορά στο +11 (26-15).

Η αντίπαλος μείωσε σε 26-21, ωστόσο, οι διεθνείς με την Καλτσίδου άνοιξαν πάλι τη διαφορά κάνοντας το 35-25, για να τελειώσει το ημίχρονο με 35-30 για την Εθνική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα με τη Μάλτση έκανε το 38-30, και λίγο μετά το 45-35. Η Γιοβάνοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 44-38 για να έρθει η απάντηση από την Σωτηρίου (46-38).

Η Μιλοβάνοβιτς είχε σηκώσει όλο το βάρος του σκοραρίσματος για την Σερβία και με δικούς της πόντους το σκορ έγινε 46-42. Η απάντηση από ελληνικής πλευράς ήρθε από τη Μάλτση που έκανε το 50-42, για να έρθουν τρία συνεχόμενα τρίποντα (ένα από Κρβεντάκιτς και δύο από την Ντάμποβιτς) που έδωσαν το προβάδισμα στη Σερβία με 51-50. Το τρίποντο όμως από τη Σπυριδοπούλου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Εθνική με 53-51.

Η Κρβεντάκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα (53-53), αλλά συνεχόμενοι πόντοι από Καλτσίδου, Σωτηρίου και Σπανού έκαναν το 59-53 στο 33ο λεπτό.  Ακολούθησε τρίποντο από την Αγγελική Νικολοπούλου που έκανε το 62-53 στο 34, αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο η Σκόριτς.

Η Σωτηρίου έφερε το ματς στο +8 (64-56) και η Καλτσίδου στο +11 (67-56 στο 37) με γκολ φάουλ.  Η Κάντο μείωσε σε 67-58 και η Γιοβάνοβιτς έκανε το 60-67 για να γράψει η Σπανού το τελικό 69-60.

Διαιτητές: Κάλικ (Πολωνία), Κουκέλτσικ (Σλοβακία), Βέλικοφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 11-19, 30-35, 51-53, 60-69

Σερβία(Κάραντζιτς): Ράντοτσαϊ, Πέτροβιτς, Τσάντο 4, Κρνιτς, Γιοβάνοβιτς Ν. 12, Μιλοβάνοβιτς 17, Μάντιτς, Τσρβέντακιτς 6, Σκόριτς 5, Στάνκοβιτς, Γιοβάνοβιτς Τ. 2, Ντάμποβιτς 14

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 3, Μάλτση 16, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 12, Κοσμά, Σπανού 18, Καλτσίδου 15, Χριστινάκη, Φασούλα.

Πηγή: basket.gr