Έκανε το 1-0 η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα στο ΟΑΚΑμε σκορ 90-74 κόντρα στον Άρη, στο πρώτο παιχνίδι των μικρών τελικών της Stoiximan.gr Basket League, όπου θα κριθεί το ποία ομάδα θα πάρει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Η "Ένωση" πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στον Άρη, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο λύγισε και δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν την νίκη με σκορ 90-74, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan.gr Basket League. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Μιλόσεβιτς (16π, 1/5τρ, 12ριμπ) και Μαυροειδής (13π, 8ριμπ, 1ασ). Για τους φιλοξενούμενους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Γιάνκοβιτς, ο οποίος έκλεισε το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 17 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε μετά από τρίποντο του ΜακΓκράθ με 9-4. Μετά από όμορφη ασίστ του Λαρετζάκη, ο Μαυροκεφαλίδης "κάρφωσε" και έδωσε στην "Ένωση" αέρα 5 πόντων και πάλι, ενώ με τρίποντο του Νιούλεϊ η διαφορά αυξήθηκε στο +8, κάνοντας το σκορ 15-7. O Άρης με δύο εύστοχες βολές του Καβαδά, μείωσε την διαφορά στου δύο πόντους, ενώ με λενα λέιπ απ του Γιάνκοβιτς, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν 17-17, περίπου 2μιση λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι 1' 40" πέρασαν μπροστά στο σκορ (20-19). Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 23-24, μετά από δύο εύστοχες βολές του Τσαϊρέλη. Η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 4-0, δύο λεπτά από την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 27-26. Τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Βασιλειάδης με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους 6 πόντους (42-36). O Άρης μετά από τρίποντο του Ζάρα μείωσε την διαφορά στους 4 (45-41), 1' 18" πριν την λήξη του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ 48-41.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά και τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τρίποντο του Λαρετζάκη έφτασε στο +12 (57-45). Ο Άρης με ένα κάρφωμα του Γιάνκοβιτς έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, κάνοντας το σκορ 59-50, ενώ με νέο κάρφωμα του ίδιου παίκτη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στους 6 πόντους. Ενάμιση λεπτό πριν την λήξη, με 2 πόντους του Ντίξον, η ΑΕΚ έφτασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το σκορ 66-56, ενώ το τελικό σκορ της περιόδου ήταν το 68-57. Η "Ένωση" στην τέταρτη περίοδο, δύο λεπτά μετά την έναρξη της, έφτασε την διαφορά στους +16. Οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ του Ελονού, αύξησαν την διαφορά στο +20. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να κρατάει σε υψηλά επίπεδα την διαφορά και να παίρνει την νίκη τελικά με σκορ 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74

ΑΕΚ: Λαρεντζάκης 11 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 13 (8ρ.), Μαυροκεφαλίδης 2 (6ρ.), Ελόνου 11 (11ρ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (12ρ.,1τρ.), Ντίξον 11 (9ασ.), Σκουλίδας, Σάκοτα 10 (2τρ., 3κλ.).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 11 (7ρ.), Ζάρας 7 (1), Γιάνκοβιτς 17 (11ρ.), Καββαδάς 8, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (5ασ.), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6.

Πηγή: basketblog.gr