Ο ισχυρός άνεμος χάλασε τα σχέδια των πρωταθλητών στα Χανιά

Ο καιρός δεν έκανε το χατίρι στους αθλητές και τις αθλήτριες που πήγαν στα Χανιά με στόχο να κάνουν καλές επιδόσεις στη διεθνή αθλητική ημερίδα στίβου «Χανιά 2017», την οποία διοργάνωσε ο Ελ. Βενιζέλος με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης και την Περιφέρεια Κρήτης.

Ο ισχυρός άνεμος δεν επέτρεψε να γίνουν υψηλές επιδόσεις, όμως οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Η  Βούλα Παπαχρήστου ξεκίνησε τη σεζόν στα Χανιά, όμως δεν κατάφερε να κάνει καλύτερο άλμα από τα 14.23 λόγω του αέρα.  Στην ουσία έκανε τρεις προσπάθειες, αφού δεν ολοκλήρωσε το 4ο και 5ο άλμα της και άφησε το έκτο. "Ο αέρας ήταν μεγάλο πρόβλημα. Στο ζέσταμα ο άνεμος ήταν θετικός, στη συνέχεια γύρισε αντίθετος. Ήθελα κάτι καλύτερο, όμως, δεν πειράζει θα έχω την ευκαιρία στον επόμενο αγώνα μου να κυνηγήσω μια επίδοση ανάλογα με τις δυνατότητες μου", είπε η Παπαχρήστου, που θα αγωνιστεί στη Φιλοθέη κι έπειτα στο Diamond League της Ρώμης. Δεύτερη με 13,00 μ. (1,5) ήταν η Χριστίνα Αλβερτζιάν και τρίτη η Μαρία- Ελενα Σταματέλου (ΠΓΣ) 12,39 μέτρα. Το 14,23 μ. της Παπαχρήστου είναι η έκτη επίδοση φέτος στον κόσμο.

Εξαιρετικό αγώνα έκανε ο Θάνος Καλάκος, που ήταν νικητής στα 800 μ. με 1.49.54 επίδοση κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων του Σωτήρη Παπαδέα (1.49.12).

"Ο πρώτος στόχος επιτεύχθηκε, αφού κατάφερα να πιάσω το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Παράλληλα στη σημερινή κούρσα έδειξα πως είμαι σε θέση να κυνηγήσω τόσο το πανελλήνιο ρεκόρ, όσο και μια επίδοση κάτω από το 1.49.00. Ο επόμενος αγώνας μου θα γίνει στην Καλαμάτα", είπε ο αθλητής του Μανώλη Χάντζου. Στο ίδιο αγώνισμα, ο παίδας Γιώργος Μηλιάρας ήταν πέμπτος με 1.51.92 και έδειξε πως είναι σε θέση να πετύχει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Ο Λυκούργος Τσάκωνας ήταν νικητής στα 200 μ. με 20.65 (2,0) και έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει της συνέχειας. Ο έμπειρος πρωταθλητής επηρεάστηκε από τον δυνατό  άνεμο, που δεν του άφησε να τρέξει όπως θα ήθελε, το πρώτο μισό της κούρσας. Ο Παίσιος Δημητριάδης ήταν δεύτερος με 21.67 και ο Γιώργος Διάκος τρίτος με 22.20. "Δεν πήγα όσο καλά θα ήθελα, τόσο εξαιτίας του ανέμου, όσο και κάποιων δικών μου λαθών. Είμαι καλά και στους επόμενους αγώνες μου πιστεύω θα τρέξω γρηγορότερα", είπε ο Τσάκωνας.

Στις γυναίκες η Κατερίνα Δαλάκα ήταν νικήτρια με 23.73 (2,1) και έδειξε πως είναι σε θέση να τρέξει κάτω από 23.50. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Κορίνα Πολίτη (24.76) και στην τρίτη η Κυριακή Σαμανη (24.85).

Ο αέρας ήταν πρωταγωνιστής και στο επί κοντώ, αφού δεν άφησε τους αθλητές να κάνουν τον αγώνα που ήθελαν. Μάλιστα δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις, όπου ο πήχης έπεφτε λίγο πριν την προσπάθεια των αθλητών. Νικητής αναδείχθηκε ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος με 5,25 μ., ύψος που ξεπέρασαν τόσο ο δεύτερος Νίκος Νεράντζης, όσο και ο τρίτος Εμμανουήλ Καραλής.

Ο Γερμανός Τόμπιας Λάνγκε ήταν νικητής στα 400 μ. με 47.60 με τον Πέτρο Κυριακίδη να ακολουθεί με 47.67. Ο έφηβος Μιχάλης Παππάς δεν άντεξε στον γρήγορο ρυθμό και τελικά τερμάτισε τρίτος με 47.90, ωστόσο έδειξε πως έχει το περιθώριο να κυνηγήσει το 47.55, που θα τον στείλει στο Γκροσέτο.