Εργοτέλης- Πανθηραϊκός 2-0 τελικό

Τέσσερις αγωνιστικές απομένουν για  την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής και ο Εργοτέλης κρατάει την τύχη στα χέρια του σε ότι αφορά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την πρώτη θέση που οδηγεί στη Football League.

Σήμερα στο Παγκρήτιο Στάδιο υποδέχεται τον Πανθηραϊκό του Μανώλη Παπαματθαιάκη και στόχος είναι μία ακόμη νίκη που θα τον φέρει πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

3΄ Άουτ έφυγε το σουτ του Μυρθιανού από πλευράς φιλοξενουμένων.

8' Γκολ του Σερτζίνιο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

12΄ Δεν πρόλαβε την μπάλα ο Κατσικοκέρης αφού κόντραρε σε αμυντικό του Πανθηραϊκού και έδιωξε εύκολα ο τερματοφύλακας της ομάδας του Μανώλη Παπαματθαιάκη.

15΄Ο Κατσικοκέρης έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα "έσκασε" στο έδαφος και έφυγε άουτ.

16΄ Μία ακόμη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με Λεάλ και Σερτζίνιο, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

22΄ Σπουδαία ευκαιρία για τον Εργοτέλη αφού ο προωθημένος Μισέλ με κεφαλιά από κοντά δεν βρήκε στόχο.

24΄Σούτ του Μισέλ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

27΄ 1-0 ο Εργοτέλης. Ωραία συνεργασία Κατσικοκέρη με  Σερτζίνιο, ο τελευταίος  έβγαλε παράλληλη σέντρα στον Λεάλ που δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

35΄ Δυνατό, συρτό, εύθυβολο σουτ του Κατσικοκέρη θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας Μπαμπανιώτης.

38΄ Ο Λεάλ εκτέλεσε το κόρνερ ο Κατσικοκέρης πήρε την κεφαλιά σε καλή θέση όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Καλύτερος ο Εργοτέλης στο α΄ ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανθηραϊκό που προσπαθούσε αρκετές φορές με τεχνικό οφσάιντ να ανακόψει τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Το γκολ του Λεάλ έχει δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους που θα αναζητήσουν ανάλογη συνέχεια στο β΄ημίχρονο για να "δέσουν" τη νίκη καθώς πάντα το 1-0 είναι ένα εύθραυστο σκορ... Αν πάντως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί στην τελική τους προσπάθεια θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα από ένα τέρματα.

Στο άλλο παιχνίδι που είναι σε εξέλιξη: Ιάλυσος- Ιωνικός 0-1.

46΄ Ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο στο Παγκρήτιο Στάδιο.

57΄ Φάουλ για τον Εργοτέλη λίγο έξω από την περιοχή. Ο Λεάλ ανέλαβε να το εκτελέσει όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανθηραϊκού.

58' Από το δεξιά ο Λεάλ πήγε να βγάλει μία παράλληλη σέντρα- σουτ η οποία πέρασε σύριζα με τη γραμμή του τέρματος.

68΄ Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Σερτζίνιο σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Πανθηραϊκού. Χωρίς καθαρό μυαλό επέλεξε να κάνει κάτι ανάμεσα σε σέντρα και σουτ ενώ την ίδια στιγμή περίμενε ο Κατσικοκέρης...

75΄Λανθασμένη απόφαση για οφσάιντ στον Κατσικοκέρη. Με αρκετή καθυστέρηση σήκωσε τη σημαία ο βοηθός κ. Φραγκιαδάκης από το Ρέθυμνο, την ώρα που ο Κατσικοκέρης είχε φύγει από κανονική θέση και  είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

77΄ Ο Πανθηραϊκός έφτασε κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Μυρθιανού βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Βασιλειάδη.

82΄ Ευθύβολο σουτ του Νικολακάκη απέκρουσε ο Μπαμπανιώτης.

83΄Νέα φάση  με τον Βελίνη να σουτάρει αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

89΄ 2-0 για τον Εργοτέλη μετά από ατομική προσπάθεια και πλασέ του Καϊμακαμούδη.

Διαιτητές είναι οι κ.κ.:  Καλογερόπουλος (Αθηνών) με βοηθούς τους Λιοδάκης, Φραγκιαδάκης (Ρέθυμνο).

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο (75΄Καϊμακαμούδης), Ρουσάκης (46Γκοτσούλιας), Κατσικοκέρης, Λεάλ, Μίνγκας (60΄Βελλίνης)

Πανθηραϊκός: Μπαμπανιώτης, Κορτσινίδης, Καλαγκάνης, Μπακάλης, Σαββίδης, Λούκας, Κριτσάς (46΄Φύτρος), Μυρθιανός, Περιαλής, Λαζαρίδης (Ζώνας), Γιόνδης (80΄Πάπιτσας).