Ήττα για τον ΑΣΚΑ Ηράκλειο από τη Δωδεκάνησο

Με ήττα ξεκίνησε ο β' γύρος του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο για τον ΑΣΚΑ Ηράκλειο καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στη Δωδεκάνησο χάνοντας με 41-58.

Η ηρακλειώτικη ομάδα αγωνίστηκε εκτάκτως στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» της Αλικαρνασσού, όμως είχε και πάλι τον κόσμο στο πλευρό της, ο οποίος τη στήριξε και της έδωσε τη δύναμη να μειώσει στο τέλος τη διαφορά.

Ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο ήταν ανταγωνιστικός μόνο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς σιγά-σιγά η Δωδεκάνησος με όπλο την άμυνά της επέβαλε το παιχνίδι της και ανέβασε την υπέρ της διαφορά. Το ημίχρονο τη βρήκε να προηγείται με 17-32 και το 30λεπτο με 25-46. Στην τελευταία περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους μειώνοντας τη διαφορά. Δεν κατάφεραν να απειλήσουν, ωστόσο, τους αντιπάλους τους.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 17-32 (ημίχ.), 25-46, 41-58.

ΑΣΚΑ Ηράκλειο: Χουρδάκης, Κοκκινάκης, Μαράκης Μ., Μαράκης, Χατζηδάκης 14, Σέβιτσοβ, Σταματάκης 11, Χριστόφορος 10, Στυλιανακάκης 6.

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ: Λουκάς 1, Χαρτερό, Χαμαντί 18,  Χατζηδημητρίου 14, Χατζηκαντής 4, Παππάς 13,  Μαρτσάκης 8.