Πέμπτο σερί νταμπλ για τον Ολυμπιακό στην Α1 βόλεϊ γυναικών

Για ένα σετ αντιστάθηκε ο Πανναξιακός στον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησαν 3-0 και... σκουπίζοντας τη σειρά των τελικών, κατέκτησαν το πέμπτο τους σερί νταμπλ!

Δεν έχει αντίπαλο αυτός ο Ολυμπιακός! Οι ερυθρόλευκες ήταν καταιγιστικές και στους τελικούς, και με το 3-0 σετ επί του Παναξιακού στο κλειστό του Ρέντη έγραψαν ιστορία κατακτώντας το πέμπτο σερί νταμπλ!

Τα… θρυλικά κορίτσια γνώρισαν μόλις μια ήττα όλη τη σεζόν και μετέτρεψαν σε θρίαμβο τους τελικούς, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο μια χρονιά… όνειρο, κατά την οποία εκτός από το νταμπλ, κατέκτησαν και τη δεύτερη θέση στο Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ, κατακτώντας το πρώτο με 25-14 και το δεύτερο με 25-19. Στο τρίτο ο Πανναξιακός ανέβασε κατακόρυφα ρυθμό και προηγήθηκε με 17-12, όμως οι ερυθρόλευκες με πίεση από το σερβίς της Χίπε πήραν το προβάδισμα (18-17) με σερί 6-0. Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο, μετατρέποντας σε «θρίλερ» το τελευταίο σετ, που κατέκτησε ο Ολυμπιακός, μετά από τέσσερα χαμένα ματς μπολ και ένα χαμένο σετ μπολ του Πανναξιακού.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 31-29.

Διαιτητές: Ονόπας-Φραγκάκης

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 15 (11/35 επ., 4 άσοι, 60% υπ. - 20% άριστες), Μαλασάι 11 (10/23 επ., 1 άσο, 48%υπ.- 38% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/32 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 4 (2/7 επ., 2 άσοι), Κοκκινάκη -λ (58% υπ. - 42% άριστες) / Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 άσο).

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 10 (8/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 10 (8/35 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ, Τοτσίδου 5 (4/24 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.- 30% άριστες), Ζακχαίου 9 (7/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (35%υπ. - 25% άριστες) / Κατερίνη, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου.

Πηγή: sportfm.gr