Το Ρέθυμνο γύρισε από το -17 και νίκησε 84-71 τον Κολοσσό

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στον πρώτο αγώνα της α' φάσης των πλέι οφ της Basket League ανάμεσα στο Ρέθυμνο  Cretan Kings και τον Κολοσσό.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 17 πόντους, όμως επέστρεψαν στο ματς και τελικά κατάφεραν να νικήσουν στην παράταση με 84-71 (63-63 κ.α.) και πλέον προηγούνται με 1-0 στη σειρά και χρειάζονται μία νίκη ακόμη για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Το επόμενο παιχνίδι έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Κυριακή 23/4 στο Βενετόκλειο της Ρόδου.

Το Ρέθυμνο έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 31-48 στο 25':30''.  Από εκεί και μετά, όμως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και με σερί 14-0 μείωσαν σε 45-48, ενώ πήραν και τα ηνία με 61-59 με τρίποντο του Άρνολντ στο 39'. O Βασιλόπουλος έκανε το 61-63 στα 24'' και ο Γιαννόπουλος έστειλε το ματς στην παράταση με καλάθι στα 22''. Στην τελευταία επίθεση ο Κολοσσός έχασε διπλή ευκαιρία για το νικητήριο καλάθι καθώς ο αρχικά αστόχησε ο Χολ και στη συνέχεια ο Βασιλόπουλος που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «κεραμιδί» με τα τρίποντα των Φιτζπάτρικ και Άρνολντ ξέφυγαν με 74-67 και έκτοτε είχαν τον έλεγχο φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39 (ημίχ.), 45-51, 63-63 κ.α., 84-71.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 5, Παπαδάκης, Γουότσον 4.