Αθλητισμός

Το πρόγραμμα των πλέι οφ της Basket League

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμα της α' φάσης των πλέι οφ της Basket League, όπου το Ρέθυμνο Cretan Kings θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου με πλεονέκτημα έδρας.

Ο πρώτος αγώνας θα προγραμματίστηκε για την Πέμπτη 20/4 στις 5μ.μ. στο κλειστό «Μ.  Μερκούρη», ενώ ο δεύτερος θα γίνει την Κυριακή 23/4 στη Ρόδο. Εάν χρειαστεί τρίτο ματς θα γίνει την Τετάρτη 26/4 στο Ρέθυμνο.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα:

Α' ΦΑΣΗ ΠΛΕΪ ΟΦ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

1ος ΑΓΩΝΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 19-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

Κ.Γ. ΠΑΟΚ

17:00

ΠΑΟΚ - ΛΑΥΡΙΟ DHI

NOVASPORTS2HD live

ΠΕΜΠΤΗ 20-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

Κ.Γ. ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

17:00

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS

Α' ΦΑΣΗ ΠΛΕΪ ΟΦ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

2ος ΑΓΩΝΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

Κ.Γ. ΛΑΥΡΙΟΥ

17:00

ΛΑΥΡΙΟ DHI - ΠΑΟΚ

NOVASPORTS2HD live

ΚΥΡΙΑΚΗ 23-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

17:00

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

Α' ΦΑΣΗ ΠΛΕΪ ΟΦ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

3ος ΑΓΩΝΑΣ (εφ' όσον χρειασθεί)

ΤΡΙΤΗ 25-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

Κ.Γ. ΠΑΟΚ

18:00

ΠΑΟΚ - ΛΑΥΡΙΟ DHI

NOVASPORTS2HD live

ΤΕΤΑΡΤΗ 26-4-2017

ΓΗΠΕΔΟ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΑΣ

TV

Κ.Γ. ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

17:00

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS

Από τους αγώνες της πρώτης φάσης των πλέι οφ που θα κριθούν στις δύο νίκες θα αναδειχθούν οι δύο ομάδες οι οποίες θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση (ενδεικτικές ημερομηνίες 29/4-7/5) τα σωματεία που τερμάτισαν στις θέσεις 3-4 της κανονικής περιόδου (ΑΕΚ, Άρης). Από αναμετρήσεις οι οποίες θα κριθούν, επίσης, στις δύο νίκες θα αναδειχθούν οι δύο ομάδες που θα πάρουν μέρος στην ημιτελική φάση των πλέι οφ (10/5-1/6), στην οποία προκρίνονται απ' ευθείας οι δύο πρώτοι της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου (Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός Superfoods).  

 Οι αναμετρήσεις της ημιτελικής και της τελικής φάσης των πλέι οφ (αγώνες για τις θέσεις 1-2 και 3-4) θα κριθούν στις τρεις νίκες, όπως προέβλεπε το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος τα τελευταία χρόνια. Οι ενδεικτικές ημερομηνίες διεξαγωγής των αναμετρήσεων για τις θέσεις 1-2 είναι από τις 4/6 έως τις 18/6 και των συναντήσεων για τις θέσεις 3-4 από τις 3/6 έως τις 17/6.

Σχόλια