Άνετος κι… ωραίος ο Εργοτέλης, 2-0 τον Εθνικό

Άλλο ένα βήμα προς την κορυφή στον 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής έκανε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Εθνικού για την 25η αγωνιστική.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή απόδοση σε γενικές γραμμές και δε δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του σημερινού αντιπάλου.

Είναι χαρακτηριστικό, ότι δεν κινδύνευσαν αμυντικά, ενώ επιθετικά έβγαλαν αρκετές φάσεις, με τον Κατσικοκέρη να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Σερτζίνιο πέτυχε το δεύτερο γκολ με εξαιρετικό φάουλ.

Το "φιλμ" της σημερινής αναμέτρησης

1' Πρώτη σέντρα στο παιχνίδι.

4' Σέντρα του Λεάλ από αριστερά, προβολή του Κατσικοκέρη στο πρώτο δοκάρι, αποκρούει ενστικτωδώς ο Βουτσινάς.

11' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι θα την δει ο Γερόλυμος.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Καϊμακαμούδης στη θέση του Γκοτσούλια, που έχει ένα μυϊκό τραυματισμό.

36' Σε θέση βολής μέσα στην περιοχή ο Κατσικοκέρης, θα σουτάρει με δύναμη, όμως ο Βουτσινάς θα αποκρούσει.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Εκτέλεση φάουλ με τον Λεάλ από αριστερά, ο Κατσικοκέρης στη μικρή περιοχή μπαίνει στη φάση και κάνει το 1-0 σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

45+1' Δυνατό σουτ του Λεάλ, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο, 1-0 μπροστά ο Εργοτέλης σε ένα αγώνα με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με αλλαγή για τους φιλοξενούμενους ο Χατζησάββας στη θέση του Πίσσα.

49' Κίτρινη στον Κατίδη από πλευράς Εθνικού.

54' Μπαλιά του Λεάλ για τον Κατσικοκέρη, που θα προσπαθήσει να παραβιάσει εκ νέου την αντίπαλη εστία, όμως ο Βουτσινάς αποκρούει.

58' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη, όμως Κατσικοκέρης και Βελλίνης δε μπόρεσα να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα.

67' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κομνηνός στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σωπασή.

69' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλης, ο Ρουσάκης περνάει στο ματς αντί του Βελλίνη.

73' Διαμαρτυρίες από πλευράς Εργοτέλη για πέναλτι στον Λεάλ, "παίζεται" λέει ο διαιτητής Κοκκινάκης.

76' Ωραίο πλασέ του Λεάλ, αποκρούει σε κόρνερ ο Βουτσινάς.

82' Κλείνει τις αλλαγές του ο Εθνικός, με τον Ντούλια να παίρνει τη θέση του Γερόλυμου.

83' Κίτρινη κάρτα στον Βενέτη για τον Εθνικό.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Σερτζίνιο, η μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας του Βουτσινά για το 2-0.

89' "Κλείνει" τις αλλαγές του και ο Εργοτέλης, με τον Μίνγκα να παίρνει τη θέση του Κατσικοκέρη, ο οποίος δίνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Κοκκινάκη, νίκη 2-0 για τον Εργοτέλη κόντρα στον Εθνικό.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Τζανής, Μπάτζιος, Νιάρος, Γκοτσούλιας (28' λ.τ. Καϊμακαμούδης), Μισέλ, Λεάλ, Βελλίνης (69' Ρουσάκης), Σερτζίνιο, Κατσικοκέρης (89' Μίνγκας).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Κατίδης, Πεχλιβανίδης, Βενέτης, Γερόλυμος (82' Ντούλιας), Μαργαρίτης, Λεωνιδόπουλος, Πίσσας (46' Χατζησάββας), Σωπασής (67' Κομνηνός), Παυλάκης, Μανάλης.