Ήττα στις λεπτομέρειες για το Ηράκλειο απ’ την ΑΕΛ

Την ήττα με 81-73 γνώρισε το Ηράκλειο στη Λάρισα από την ΑΕΛ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας σταθερά τα ηνία, ενώ βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 12 πόντους (32-44) στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους και με 6-0 σερί οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-44 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σερί 26-15 πήραν τα ηνία με 64-59 στο 30’. Η διαφορά κυμαινόταν στους 3-5 πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως στο φινάλε κάποια καθοριστικά λάθη του Ηρακλείου και δύο μεγάλα καλάθια από την ΑΕΛ έγειραν την  πλάστιγγα υπέρ των Λαρισαίων.

Όπως επισήμανε ο Γιάννης Βισκαδουράκη, «κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όμως το φινάλε του ημιχρόνου και το νωθρό ξεκίνημα στην 3η περίοδο ξαναέβαλε την ΑΕΛ στο παιχνίδι. Στο τέλος δύο σφυρίγματα, δύο λάθη δικά μας και η ευστοχία των γηπεδούχων έκριναν το νικητή. Μέτρησε και η κούραση στο τέλος».

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-44, 64-59, 81-73.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 10 (2), Καρατάσιος, Σταμπουλής 7, Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγεώργης 12Πολίτης 18 (4),  Τσιλούλης 8, Κούβελας, Μαλτέσιος 3, Τσούτσος 11 (3), Θορστέινσον 5.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 14 (2), Παπαδάκη 5, Τσερκιτζόγλου 3, Μαραγκάκης, Πετράκης 16 (2), Κουπίδης 10, Λιανός 11 (1), Λάτοβιτς 12 (2), Πάλλης 2.