Σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός είδε την Μακάμπι να του κάνει την ζωή δύσκολη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με μια τρομερή επίδοση στο δεύτερο μισό του αγώνα (επιμέρους σκορ 49-19), επικράτησε στο Τελ Αβίβ με 81-61, και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 19-11, και στην τέταρτη προνομιούχο θέση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, περιμένοντας πλέον τον αντίπαλο του.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το 1/15 τρίποντα του πρώτου μισού της αναμέτρησης, να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 9/18 στο δεύτερο μισό (10/33), με την άμυνα του να πνίγει το συγκρότημα του Άιναρς Μπαγκάτσκις, και να φτάνει σε επιβλητική νίκη, έχοντας συνολικά 15 κλεψίματα, με τον Νίκο Παππά να έχει τα πέντε από αυτά.

Συνολικά ο Μάικ Τζέιμς είχε 17 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) με 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Κρις Σίνγκλεντον να κάνει μια ακόμα τρομερή εμφάνιση με 13 πόντους (3/4 διπ., 2/3 τριπ.), 8 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα. Εξαιρετικός, ειδικά στην άμυνα, και παρά την αστοχία του στα τρίποντα (0/5) ήταν ο Νικ Καλάθης με 6/9 δίποντα και 4 ασίστ.

Για την Μακάμπι, που τα άκουσε από τον όποιο κόσμο βρέθηκε στο θρυλικό Γιαντ Ελιάου, ο Βίκτορ Ράντ είχε 17 πόντους (τους 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) με 4/7 τρίποντα, ενώ αναγκάστηκε να αγωνιστεί ακόμα και ως πλέι μέικερ, ενώ ο Τζο Αλεξάντερ είχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα. Συνολικά η ομάδα από το Ισραήλ είχε 11/21 τρίποντα.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 1-4, αλλά από εκεί και πέρα φαίνεται να έχασε το μυαλό του, επιτρέποντας στην Μακάμπι να παίξει το αγαπημένο της παιχνίδι, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος έπεσε στην παγίδα να επιχειρεί τα μακρινά σουτ, που του έδινε η απλή άμυνα του Άιναρς Μπαγκάτσκις. Έτσι, με την Μακάμπι να έχει 4/4 τρίποντα (από δυο οι Ραντ και Αλεξάντερ) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-18, για να κλείσουν τον 1ο δεκάλεπτο στο +6 (26-20), την ίδια ώρα που η Ελληνική ομάδα είχε 0/6 τρίποντα.

Ο Ρίβερς ήταν αυτός που έσπασε την αφλογιστία (1/11 τρίποντα), μειώνοντας σε 29-27 στο 15', αλλά από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» αστόχησαν σε τέσσερα ακόμα (1/15) με τους Ρίβερς (1/5) και Φελντέιν (0/2) να είναι σκιά του εαυτού τους. Έτσι, με τον Ραντ να σκοράρει όπως θέλει, και με τρίποντο του Λεβί με ταμπλό, με την εκπνοή, το ημίχρονο έκλεισε με 42-32, και τον κάκιστο Παναθηναϊκό να τρέχει στο δεύτερο ημίχρονο μήπως προλάβει να διορθώσει τα πολλά κακώς κείμενα, με μοναδικό θετικό στοιχείο τα 13/19 δίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μακάμπι να συνεχίζει το κρεσέντο της έξω από την γραμμή των 6.75, και έτσι ο Αλεξάντερ ανέβασε την διαφορά στο +13 (45-32), με τον Παναθηναϊκό να αφυπνίζεται και να βρίσκει τρομερό ρυθμό μέσα από άμυνα του, καταφέρνοντας με συνεχόμενα κλεψίματα να μετατρέψει το 48-38, σε 48-51 με τρίποντο του Σίνγκλεντον, τρέχοντας ένα σερί 0-13 μέσα σε 2,5 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο παρά το γεγονός ότι ο Ραντ ισοφάρισε με νέο τρίποντο σε 51-51 (4/5), ο Τζέιμς πήρε το όπλο του και με 15 πόντους μέσα σε μια περίοδο (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα) οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο +9 (54-63) με το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο να είναι 31-12 για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καταιγιστικός, και έτσι ανέβασε την διαφορά και στο +20 (54-74), με τον Μακάμπι να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι με κάρφωμα του Λεβί στο 4'58'' (56-74). Η διαφορά έφτασε και το +25 (56-81), με τον Πνίνι με πέντε προσωπικούς πόντους να κλείνει το παιχνίδι στο τελικό 61-81.

Πηγή: superbasket.gr