Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ, πήρε το αποτέλεσμα ο Αλμυρός (video)

Φαίνεται ότι ο Ηρόδοτος είχε ακόμα το μυαλό του στο Κύπελλο και χθες έφυγε ηττημένος με 1-0 από τον Κρουσώνα!

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα αλλά πρώτη εκτός έδρας για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται έξυπνα το παιχνίδι και να φτάνει στην σημαντικότερη φετινή του νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους. Να σημειώσουμε ότι η διαφορά του Ηροδότου από τον δεύτερο Γιούχτα, που επιβλήθηκε με 5-1 του ΑΟΤ, μειώθηκε στους επτά βαθμούς όμως ο Ηρόδοτος έχει δύο ματς λιγότερα (με Ανθεστίων εντός και ΠΑΝΟΜ εκτός) ενώ και ο Γιούχτας «χρωστάει» ένα παιχνίδι, αυτό με το Ζαρό εκτός έδρας.

Αναφορικά με την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Ηρόδοτος, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 64' με τον Σέχου να βρίσκεται σε θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Λουτριώτη. Στα τελευταία λεπτά ο Ηρόδοτος πίεσε και είχε καλές φάσεις για να ισοφαρίσει με Κεφαλούκο και Φραγκουλάκη αλλά το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ-ΑΟΤ 5-1

Σε υψηλά επίπεδα έφτασε το σκορ στις Αρχάνες, με τον ΑΟΤ να στέκεται καλά ως το 70' όταν δόθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων το οποίο αμφισβητήθηκε και έγινε το 3-1. Στο 12' ο Καστελιανάκης έκανε το 1-0, στο 14' ισοφάρισε 1-1 ο Μαρακομιχελάκης και πάλι ο Καστελιανάκης έδωσε προβάδισμα στους Αρχανιώτες στο 28'. Στο 70' με τα πέναλτι του Μαρκάκη έγινε το 3-1 και ο Γιούχτας στα τελευταία λεπτά έβαλε άλλα δύο γκολ με Νοκάι και Φουκαράκη. Από το 60' οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σεληνιωτάκη.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Χωματάς, Κασσωτάκης, Παχάκης, Σεληνιωτάκης, Νικηφόρος, Φουκαράκης, Χρηστάκης (62? Μανουσάκης), Καστελλιανάκης, Νοκάι, Μπέρκης (73? Χαρμπής), Μαρκάκης (80? Λουλιάδης)

ΑΟΤ: Κωνσταντουλάκης, Σαβοϊδάκης (60' Μαραγκάκης), Πολυχρονάκης, Χριστοδουλάκης Γ., Ντόκο, Φλορένς, Αναγνωστάκης, Κοροένε, Μπερουασβίλι (70' Χριστοδουλάκης Ι.) Μαρακομιχελάκης (75΄Νικηταράς)

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ 1-0

Σε ένα ματς χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, ο Αλμυρός νίκησε 1-0 τον Ανθεστίωνα και είναι σταθερά μέσα στην πρώτη τριάδα της Α1 ΕΠΣΗ. Το γκολ του Αλμυρού σημείωσε στο 38' ο Καλομοίρης. Ο ίδιος όπως και οι Στρατήγης Π. και Παπαγγελής είχαν ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ενώ ο Ανθεστίων απείλησε στο ματς με τους Μελαδάκη, Τρουλάκη και Σταυρακάκη.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Κάββαλος, Απλαδάς Τ., Μανωλακάκης (89' Ντελία), Ξημεράκης, Μπιλτσάρι, Ντάνιελ, Στρατήγης Π., Ανδρεαδάκης, Στρατήγης Α., Καλομοίρης (82' Βελιβασάκης), Παπαγγελής (63' Απλαδάς Η.)

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Αναγνωστόπουλος, Κλάδος, Καλιακάκης, Τσομπανάκης, Δοργιομανωλάκης (68' Σταυρακάκης), Στρατάκης, Κεφάκης (40' λ.τ. Δρακούλης), Μελαδάκης (46' Τρουλάκης), Χατζάκης, Φραγκιαδάκης

ΦΑΙΣΤΟΣ-ΠΑΝΟΜ 3-2

Όλο και πιο κοντά στη σωτηρία της πλησιάζει η Φαιστός, καθώς με την τρίτη σερί νίκη της με 3-2 επί του ΠΑΝΟΜ διατηρείται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Στο χθεσινό ματς στους Βόρρους, ο ΠΑΝΟΜ προηγήθηκε νωρίς με τον Τζανάκη αλλά η Φαιστός γύρισε γρήγορα το ματς με τέρματα των Παπαδάκη Γ.Μ. και Τάρε ενώ ο Παπαδάκης Γ.Μ. σκόραρε και πάλι στο β' ημίχρονο για να κάνει το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Τζανάκης στις καθυστερήσεις.

ΦΑΙΣΤΟΣ: Σωπασής, Γκερεδάκης, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Ν., Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.Γ., Παπαδάκης Γ.Μ., Καραλάκης, Τάρε (80' Αμαρίλντο), Μάλι (90' Ζένελι), Φιτσάκης

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριάδης, Μαυρίδης, Τζιράκης, Κόστα (46' Ρεμπελάκης), Δαριβιανάκης, Κοκκινάκης, Συσκάκης (19' λ.τ. Διαμαντάκης), Κατσούλης, Μπελιβανάκης (60' Κολάι), Τζανάκης, Νικόλι

ΟΦΑ-ΕΓΟΗ 1-0

Φιλί ζωής ήταν για τον ΟΦΑ το τρίποντο με 1-0 στο ντέρμπι παραμονής με τον ΕΓΟΗ ενώ οι ηττημένοι βρίσκονται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, έχοντας και μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε με εύστοχο πέναλτι του Λουλάκη στις καθυστερήσεις του αγώνα, σε μία υπόδειξη για την οποία φωνάζει ο ΕΓΟΗ, που έπαιζε σχεδόν σε όλο το β' ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κέσκου.

ΟΦΑ: Αλνασάν, Λουλάκης, Σαϊτάκης (60' Παπουτσάκης), Δαγκωνάκης (90' Αλεξάκης), Μαζιτζής, Λέλεκας, Σφακιανάκης, Μερκούρης, Φρόκου, Κεκιλιάδης, Βιτσαράς (70' Χαραλάμπης)

ΕΓΟΗ: Ανδρικάκης, Κεφαλούκος, Χατζησεβαστός, Κέσκος, Σκαλιδάκης, Αουγκλέν, Περυσινάκης (70' Βαγιωνάκης), Τσέρος (60' Αριστεινίδης), Βρούζος, Γιακουμάκης (46' Παρασύρης), Σταυρακάκης

ΓΟΡΤΥΣ-ΖΑΡΟΣ 1-2

Ιδιαίτερο ήταν το ματς για Γόρτυς-Ζαρό, καθώς ήταν εξ' αναβολής για την 31η αγωνιστική, το οποίο δεν είχε γίνει λόγω της συμμετοχής του Ζαρού στον τελικό Κυπέλλου. Ωστόσο βόλεψε να παίξουν χθες, όπου είχαν στο πρόγραμμά τους τα παιχνίδια με Αστέρα Μυρτιάς και Ρούβα, κερδίζοντας με 3-0α.α. Μάλιστα ο Ζαρός ουσιαστικά με το διπλό στους Αγίους Δέκα πήρε... εξάποντο! Οι Κλαπάκης και Αντωνάκης διαμόρφωσαν αρχικά το 0-2 και μείωσε 1-2 για την Γόρτυνα ο Μηναδάκης ενώ νωρίτερα ο Ζαχαριουδάκης, που ήταν ο MVP του τελικού Κυπέλλου, απέκρουσε πέναλτι του Νικολακάκη.

ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ-ΜΙΝΩΙΚΗ 0-4

Σαν σίφουνας πέρασε από την Γαλιά η Μινωική, βάζοντας τέσσερα γκολ απέναντι στην Δόξα. Ο Λέσι άνοιξε το σκορ αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Ποτηράκη και άλλες σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Τελικά πλήρωσαν την αστοχία τους στο 65' όταν ο Μούτσι έκανε το 0-2. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πολύ εύκολα για τη Μινωική, βάζοντας άλλα δύο τέρματα με Γουργιώτη και Λέσι.

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 4-1

Η Χερσόνησος παίζοντας από το 27' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Γκίνη δεν άντεξε απέναντι στο Αθλόπολις. Προηγήθηκε στο 33' με τον Χαλκιαδάκη 0-1 αλλά το Αθλόπολις απάντησε γρήγορα με τέρματα των Λουλεμέα και Δερμιτζάκη. Ο Σκουλάς με δύο γκολ στην επανάληψη διαμόρφωσε το 4-1, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι "έβραζαν" στο φινάλε με τη διαιτησία...

ΡΩΜΑΝΟΣ-ΜΟΙΡΕΣ 2-0

Ο Ρωμανός δεν είχε περιθώρια για απώλεια στην έδρα του, προερχόμενος από τη βαριά ήττα με 7-1 στη Χερσόνησο και χαμογέλασε με 2-0 επί των Μοιρών. Έτσι διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και μόνο με αυτοκτονία στα επόμενα παιχνίδια θα κινδυνέψει. Πάντως η χθεσινή νίκη ήταν αγχώδης με τα γκολ να μπαίνουν στο τελευταίο 15λεπτο από τους Χουρδάκη και Γαμπιεράκη.