Φοβερός ο Αντετοκούνμπο, όμως έχασαν οι Μπακς (video)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σχεδόν τέλειος. Όχι όμως οι Μπακς, με αποτέλεσμα την ήττα από τους Μάβερικς στο Μιλγουόκι.

Το ματς ήταν αμφίρροπο και έμεινε στο παρκέ 40 λεπτά, αφού δεν έκανε φάουλ. Πέτυχε 31 πόντους (10/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 11/12 βολές), πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα κι έκανε 2 κοψίματα. Παρότι όμως γέμισε τη στατιστική του και άγγιξε το triple double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, οι Μπακς έχασαν 109-105 από τους άνευ κινήτρου Μάβερικς εντός, σ' ένα ματς απ' αυτά που είχαν σημαδέψει, και ξόδεψαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη θέση τους στην post season. Τώρα, και με τρία παιχνίδια σερί εκτός έδρας (Οκλαχόμα Σίτι, Ινδιανάπολη, Φιλαντέλφια) θ' αγχωθούν.

Εκτός κι αν ο Giannis με την παρέα του βάλουν χειροπέδες στο σεληνιασμένο Ράσελ Γουέστμπρουκ. Ο "Russ" έφτασε τα 40 triple double στην ίδια σεζόν, αγγίζοντας πλέον το απόλυτο ρεκόρ του Όσκαρ Ρόμπερτσον (41). Ανεξαρτήτως πάντως αν είχε 40 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, οι Χόρνετς είχαν μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη, στη μάχη για την 8άδα στην Ανατολή και δια χειρός Κέμπα Γουόκερ (29 πόντοι) έφτασαν στο 113-101.

Ο Στέφεν Κάρι δεν κυνηγάει κάτι αντίστοιχο. Οι δικοί του 42 πόντοι πάντως με 9/14 τρίποντα αρκούσαν με το παραπάνω προκειμένου οι Γουόριορς να νικήσουν για 11η σερί φορά. Πολλά πράγματα οι Γουίζαρντς δεν μπορούσαν να κάνουν χάνοντας συνεχώς έδαφος ανά περίοδο.