Κρίμα και άδικο για το Ηράκλειο

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει μία τεράστια νίκη έχασε το Ηράκλειο στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α2 καθώς κοίταξε στα μάτια το δεύτερο στη βαθμολογία Ηρακλή, όμως ηττήθηκε στο φινάλε με 57-61 στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Η κρητική ομάδα έχει δικαιολογημένα παράπονα, πάντως για κάποια σφυρίγματα στο φινάλε και ειδικά για ένα λέι απ του Κουπίδη που κόπηκε αντικανονικά στο 39' και σίγουρα θα έδινε άλλη εικόνα στο φινάλε του παιχνιδιού.

Παρά την ήττα, πάντως, οι «κυανόλευκοι» κρατούν τον πολύ καλό τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι και το ότι ήταν ανταγωνιστικοί ως το φινάλε.

Ο Ηρακλής είχε τα ηνία στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο, το Ηράκλειο παρουσιάστηκε καλά διαβασμένο και δεν του επέτρεψε να ξεφύγει. Η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφερε να πάρει στο 1ο δεκάλεπτο ήταν οι 6 πόντοι (5-11), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στη 2η περίοδο κατάφεραν ακόμα και να πάρουν τα ηνία με 22-20 στο 14'. Κάπου εκεί έδειξε την κλάση του ο Γιάννης Γκαγκαλούδης, ο οποίος με τρία τρίποντα και δύο βολές οδήγησε το «γηραιό» στο +9 (26-35) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με όπλο την άμυνα, το Ηράκλειο επέβαλε το παιχνίδι του στην 3η περίοδο και με επιμέρους 17-6 σερί βρέθηκε να προηγείται με 43-41 στο 26' και το ματς παρέμεινε ντέρμπι ως το φινάλε του με το σκορ να είναι 55-55 στο 37':10''.

Ο Τότσιος κέρδισε φάουλ πάνω σε τρίποντο στο 38':30'' και με 2/3 βολές έκανε το 55-57, ενώ ακολούθησε η φάση που έκρινε ουσιαστικά και το νικητή. Ο Κουπίδης με διείσδυση προσπάθησε να αφήσει την μπάλα στο καλάθι, όμως κόπηκε με την μπάλα να είναι σε κάθοδο ωστόσο. Οι διαιτητές είχαν αντίθετη άποψη η φάση συνεχίστηκε και ο Τότσιος με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 55-59 1':11'' για το τέλος.

Στα 55'' ο Κουπίδης ήταν άστοχος σε τρίποντο, ο Λάτοβιτς πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ με τους γηπεδούχους να ζητούν αντιαθλητικό. Ο έμπειρος Σέρβος ευστόχησε και στις δύο βολές για το 57-59 στα 54'', ενώ στα 30'' ο Αγγελακόπουλος ήταν άστοχος και το Ηράκλειο είχε την ευκαιρία είτε να στείλει το ματς στην παράταση είτε να πάρει τη νίκη. Ο Κουπίδης πήρε πάνω του την επίθεση, κράτησε την μπάλα και επιχείρησε το τρίποντο της νίκης στα 9'' όμως ήταν άστοχος και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με βολές ο Αγγελακόπουλος.

Διαιτητές: Ψαριανός, Καραβίτης, Ζακεστίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-35 (ημίχ.), 47-47, 57-61.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Λόλας 6, Παπαδάκης, Τσερκιτσόγλου 2, Μαραγκάκης, Πετράκης 9, Κουπίδης 13 (2), Λιανός 12 (1), Λάτοβιτς 15 (2), Πάλλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 8, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 17 (3), Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 7 (1), Καλαϊτζίδης 1.