Η Λαμία νίκησε τον ΑΟΧ που έπαιζε με 10 παίκτες από το 22’΄

Ο ΑΟ Χανιά προηγήθηκε στο εκτός έδρας ματς με τη Λαμία, όμως έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες και οι γηπεδούχοι με ανατροπή έφτασαν στη νίκη με 2-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Football League.

Οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό όταν ο Τσουκάνης σέντραρε από δεξιά και ο Σταματής μόνος στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, όμως ο Βασιλείου δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρά την αριθμητική υπεροχή της Λαμίας, ο ΑΟΧ παρέμεινε απειλητικός και στο 24' παραλίγο να κάνουν το 0-2, όμως τα σουτ των Βανκεβάι, Σταματή, Ζέρη δε βρήκαν στόχο.

Έτσι, στο 26' η Λαμία βρήκε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με πέναλτι. Ο Τσουκάνης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Αθηναίος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βασιλόγιαννης ήταν εύστοχος και η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1.

Όσο ο χρόνος κυλούσε οι γηπεδούχοι γίνονταν και πιο απειλητικοί όμως ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στη Λαμία ήρθε από τον πάγκο. Ο Φερφελής πήρε τη θέση του Ματσούκα στο 46' και στο 50' σκόραρε. Μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου, έπιασε την κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στη Λαμία (2-1).

Οι νικητές έχασαν και άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά  τους, όμως σημασία γι' αυτούς είχε η κατάκτηση των τριών βαθμών. Οι Χανιώτες αντίθετα μένουν με την πικρία καθώς εάν δεν έμεναν με 10 παίκτες από νωρίς ίσως η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Βαλιός (74' Αυγενικού), Χριστοφιλέας, Μπλάζιτς (30' Ρότσα), Όμο, Καραγιάννης, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (46' Φερφελής), Βάντερσον.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Λάσκαρης (70' Κοζάκης), Αποστολόπουλος (79' Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι, Σταματής (85' Αφράτης).