Διπλό – ρεβάνς του ΟΦΗ επί του Άρη Νικαίας

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο ΟΦΗ νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Νικαίας με 85-79 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ' Εθνικής.

Παράλληλα πήρε ρεβάνς για την ήττα που είχε υποστεί στο ΒΑΚ (75-77) και κάλυψε και τη διαφορά.

Η κρητική ομάδα πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με το σκορ 21-33 υπέρ της. Από εκεί και μετά, όμως οι παίκτες της έχασαν τη συγκέντρωσή τους και οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι παίκτες του  Γιάννη Κόκκινου βελτίωσαν πολύ την απόδοσή τους, επανέκτησαν μία διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Καββαδάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-33, 41-48 (ημίχ.), 62-63, 79-85.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Πανούλιας): Γεωργουσόπουλος 2, Καρβούνης 4, Σκιαθίτης, Θαλασσινός 19, Αγγελίδης 2, Κόλλιας 19, Στέφος 14, Δρίβας 5, Αντωνούτσος, Καρυπίδης 14.

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης 5 (1), Ξενάκης 20 (1), Μπουμπάρης 15, Καρλάφτης 5 (1), Αγαπιάδης 27 (1), Πρωτογεράκης, Κυρίτσης 3 (1), Μουλάς 1.