Ντέρμπι Ντόρτμουντ- Μπάγερν στο κύπελλο Γερμανίας

Το αυτονόητο, έστω και αν της… πήρε ένα ημίχρονο, πέτυχε η Ντόρτμουντ. Με βασικούς στη σύνθεσή της και δίχως διάθεση για αστεία στο δεύτερο 45λεπτο -μετά, μάλιστα και από την ήττα της στο πρωτάθλημα από τη Χέρτα- η Μπορούσια επικράτησε 3-0 της Λότε και προκρίθηκε στα ημιτελικά του γερμανικού Κυπέλλου.

Εκεί, οριστικοποιήθηκε πως θα έχουμε ντερμπάρα, καθώς η Μπάγερν περίμενε, ήδη, τη μισητή αντίπαλό της… Το ματς, θυμίζουμε, μεταξύ Λότε και Ντόρτμουντ είχε αναβληθεί λόγω κακοκαιρίας.

Η πρώτη αποτέλεσε τη μεγάλη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, αποκλείοντας κατά σειρά στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης, Λεβερκούζεν και Μόναχο 1860!

Στο ταξίδι των -επίσης- Βεστφαλών, όμως, έβαλε τέλος η ομάδα του Τόμας Τούχελ, που παρουσιάστηκε σοβαρή στο β' μέρος και με τα γκολ των Πούλισιτς (57'), Σίρλε (66') και Σμέλτσερ (83') πέρασε στους «4».