Καθοριστικό βήμα πρωτιάς για τον Ολυμπιακό, 70-63 την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ (16-5) έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό (20-1) για 25? όμως όταν οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα, κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν την νίκη με 70-63 στο "Νίκος Γκάλης", για την 21η αγωνιστική της Basket League και βρέθηκαν πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι "κιτρινόμαυροι" αιφνιδίασαν τους "ερυθρόλευκους" και προηγήθηκαν με 6-4 χάρη σε σουτ του Νιούλεϊ, στο 3?. Ο Αυστραλός ανέβασε τη διαφορά στο +6 (10-4) ύστερα από εύκολο λέι απ. Τα ριμπάουντ ήταν υπέρ της "Ένωσης" κάτι που της έδινε μεγάλο πλεονέκτημα. Οι Πειραιώτες με σερί 6-0 μείωσαν σε 15-14 και "μπήκαν" και πάλι στην αναμέτρηση. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το buzzer beater μπάσιμο του Λοτζέσκι για το 19-16.

To κάρφωμα του Ελόνου στον αιφνιδιασμό έκανε το 21-18, όμως με ένα 5-0 και τρίποντο του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 23-21. Ακόμη ένα τρίποντο ήταν εκείνο που έκανε το 26-26, αυτή τη φορά από τον Έρικ Γκριν, στο 16?. Ο Μαυροειδής από κοντά έφερε την ομάδα του στο +6 (32-28), όμως ο Μάντζαρης με ένα γρήγορο δικό του σερί 5 πόντων μείωσε σε 34-33. O Μπίρτς μείωσε σε 37-35 που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Σπανούλης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους γηπεδούχους από τον Μαυροειδή με 8 πόντους και μόλις μία άστοχη βολή, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Λοτζέσκι εξίσου 8 πόντους που έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός με το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς από τον Πρίντεζη βρέθηκε στο -1 (39-38), στο 23?. Οι βολές του φόργουορντ των "ερυθρόλευκων" έδωσαν προβάδισμα με 45-41, στο 26?. Το τρίποντο του Λοτζέσκι έκανε το 50-41 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του που κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. O Ούκιτς με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το 52-47, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίου μέρους ο Μιλουτίνοβ με δικό του 4-0 έκανε το 55-47 στο 32?. Το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη (57-52) βρήκε απάντηση σε αυτό του Γκριν που διαμόρφωσε το 60-52, στο 34?. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 62-58 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα 3'34" εναπομείναντα λεπτά. Ο Σπανούλης σκόραρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση για το 60-66 στο 38?. Οι βολές του Μάντζαρη έκαναν το 70-60 και ο Ντίξον με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70.

ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6.

Ολυμπιακός: Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1).

Πηγή: ebasket.gr