Άνετα ο ΟΦΗ, 88-63 τον Πόλις στο ΒΑΚ

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος του Πόλις και έφτασε άνετα στη νίκη με 88-63 στο ΒΑΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ' Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-4, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-10 σερί για το 10-14 του 5' και παρέμειναν κοντά με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 23-24.

Στη 2η περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Κόκκινου σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν καλή άμυνα και προηγήθηκαν με 45-32 στο 20'.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού ανεβάζοντας κι άλλο την υπέρ τους διαφορά που έφτασε και τους 18 πόντους, όμως στα τελευταία λεπτά της  3ης περιόδου χαλάρωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στο μαχητικό Πόλις να μειώσει σε 60-51.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του ΟΦΗ σοβαρεύτηκαν, «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί, προηγήθηκαν με 70-51 στο 32':30'' και δεν απειλήθηκαν ξανά δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο τέλος καθώς βρέθηκαν ακόμα και στο +27 (83-56).

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Λεκατσάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-32 (ημίχ.), 60-51, 88-63.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Καλλέργης 5 , Μαϊστρέλης 7 (1), Ξενάκης, Μπούμπαρης 18, Καρλάφτης 6 (1), Αγαπιάδης 14 (2), Πρωτογεράκης 10, Μαματζάκης 1, Τζουλάκης 3 (1), Κυρίτσης 16 (4), Μουλάς 4.

ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Έξαρχος): Μπογδανίδης 14 (3), Κωνσταντίνου, Κακαργιάς, Γούβαλης, Ευστρατίου 14 (1), Αρκουμάνης 7, Τσελέκος 7 (1), Καβελάρης 2, Λάμπος 13, Ξιούρας 6.