Πήρε την 5η σερί νίκη ο ΟΦΗ, 0-3 τον Πανελευσινιακό

Με… αφύπνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ πήρε σημαντική νίκη επί του Πανελευσινιακού με 0-3 για την 20η αγωνιστική της Football League.

Αυτό είναι το 5ο συνεχόμενο «τρίποντο» για την ομάδα του Ηρακλείου, που μείωσε τη διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα στους 11 βαθμούς.

Ο αγώνας στην Ελευσίνα είχε δυσκολίες στο πρώτο 45λεπτο, καθώς το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου δε μπόρεσε να πιάσει καλό ρυθμό. Μάλιστα, κινδύνευσε σε κάποιες περιπτώσεις, στις λίγες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη, το ένστικτο της… επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ενώ σημαντική ώθηση έδωσαν και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Μάνος στο 69' έλυσε το «γόρδιο δεσμό», ενώ ακολούθησαν τα τέρματα των Κώτσιου και Πάγκαλου για το τελικό 0-3.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Αρναούτογλου, Τσούπρος, Καμπούρης, Γραικός, Σιλιγαρδάκης (66' λ.τ. Κασνέτση), Κρισμάρεβιτς, Εμέκα (72' Σταματάκης), Τσίγκρος, Πρίντεμπς, Νίασον.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Παντίδος, Κώτσιος, Κιάσσος (56' Βαλλιάνος), Μπόατενγκ, Πουρτουλίδης, Χαντί (82' Νάστος), Ράντι (56' Πάγκαλος), Όγκμποε, Μάνος.

Το "φιλμ" της αναμέτρησης

1' Τώρα η πρώτη σέντρα από τους παίκτες του ΟΦΗ στην αναμέτρηση, με μικρή καθυστέρηση λόγω ενός μικροπροβλήματος στα δίχτυα της μίας εστίας.

2' Στους γηπεδούχους ανήκει η πρώτη καλή στιγμή, με το σουτ του Πρίντεμπς, να αναγκάζει τον Στρέζο να παραχωρήσει κόρνερ.

*Δεν έχει βρει ακόμη τα "πατήματα" του ο ΟΦΗ, καλύτερα ξεκίνησαν οι παίκτες του Πανελευσινιακού στο πρώτο 10λεπτο.

14' Πρώτη κίτρινη στο ματς για τον Γραικό.

16' Κόρνερ του Χαντί, κεφαλιά του Κώτσιου όμως ο Μακρυωνίτης θα μπλοκάρει τη μπάλα.

26' Κόρνερ του Νίασον, η μπάλα θα πάρει παράξενη τροχιά και θα σταματήσει στο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης υπάρχει επιθετικό φάουλ από τον Αρναούτογλου.

27' Καλό σουτ του Χαντί από μακρινή απόσταση, ο Μακρυωνίτης θα αποκρούσει σε κόρνερ.

39' Σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Μάνο να βρίσκεται απέναντι από τον Μακρυωνίτη, όμως ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Ελευσίνα, σε ένα "κλειστό" ματς με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τον ΟΦΗ ουσιαστικά να έχει ένα βελτιωμένο ρυθμό στο τελευταίο 10λεπτο.

Με ένταση μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, που έμεινε σε φραστικό επίπεδο.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο.

47' Κίτρινη στον Ράντι για διαμαρτυρία.

56' Δύο μαζεμένες αλλαγές για τον ΟΦΗ, ο Πάγκαλος στη θέση του Ράντι και ο Βαλλιάνος αντί του Κιάσσου.

59' Επικίνδυνο γύρισμα του Πρίντεμπς από αριστερά, κόρνερ παραχωρεί την τελευταία στιγμή ο Παντίδος.

*Τελευταίο ημίωρο στην αναμέτρηση, ο ΟΦΗ προσπαθεί να ανεβάσει το τέμπο και να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ.

61' Σουτ του Εμέκα υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα θα βρει στο δοκάρι και θα περάσει άουτ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Όγκμποε για μαρκάρισμα στον Τσίγκρο.

66' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Κασνέτση στη θέση του Σιλιγαρδάκη που τραυματίστηκε.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Μακρυωνίτης με εντυπωσιακή απόκρουση, λέει "όχι" στην κεφαλιά του Όγκμποε, μετά από σέντρα του Βαλλιάνου.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Σέντρα του Βαλλιάνου από αριστερά, ο Μάνος με ωραίο "τακουνάκι" στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

72' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Ελευσίνας, ο Σταματάκης στη θέση του Εμέκα.

77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Σέντρα του Πουρτουλίδη, ο Ηλίας Κώτσιος στην "καρδιά" της αντίπαλης άμυνας με κεφαλιά πετυχαίνει το 0-2.

82' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Νίκος Παπαδόπουλος, ο Νάστος πέρασε στη θέση του Χαντί.

90' Ιδανική αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, ο Πάγκαλος αποφεύγει τον Αρναούτογλου και πλασάρει τον Μακρυωνίτη για το 0-3.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Αντωνίου, νικηφόρο πέρασμα για τον ΟΦΗ από την έδρα του Πανελευσινιακού.