Εξαιρετικής σημασίας νίκη του Ηρακλείου, 73-72 το Ψυχικό

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε το Ηράκλειο επικρατώντας με 73-72 του Ψυχικού στο κλειστό στα Δύο Αοράκια μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ του Κουπίδη στα 2''.

Η κρητική ομάδα παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ όταν το Ψυχικό γύρισε το ματς και πήρε διαφορά 5 πόντων στο 38', οι παίκτες της είχαν τα ψυχικά αποθέματα, αντέδρασαν σωστά και πήραν μία τεράστια νίκη που της δίνει ελπίδες για την παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία κι ενώ απομένουν εννέα αγωνιστικές για τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Το Ψυχικό ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με  6-18 στο 4', όμως σιγά-σιγά το Ηράκλειο ανέβασε την απόδοσή του και με σερί 7-0 μείωσε σε 13-18. Δεν είχε σταθερή απόδοσή, όμως και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το 10λεπτο στο +7 (17-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» ήταν καλοί στην άμυνα, πήραν σουτ και από την περιφέρεια και αφού ισοφάρισαν σε 32-32 στο 18', πήραν και τα ηνία με 36-32 στο 19'. Έκτοτε είχαν τον έλεγχο, ενώ βρέθηκαν και στο +9 (48-39) στο 25'. Μόλις ένα λεπτό χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι για να ξαναμπούν στο ματς. Με πρωταγωνιστή τον Σμάλιαγκιτς «έτρεξαν» ένα γρήγορο 0-8 σερί και μείωσαν σε 48-47 στο 26', ενώ 45'' πριν το 30λεπτο ισοφάρισαν σε 53-53.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι κυλούσαν υπέρ του Ηρακλείου, το οποίο είχε μπει δυνατά στην 4η περίοδο και με οδηγούς τους Λάτοβιτς και Λιανό προηγήθηκε με 66-61 4':30'' πριν το τέλος, όλα ανατράπηκαν. Τρία συνεχόμενα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στο Ψυχικό να «τρέξει» ένα γρήγορο 0-8 σερί και να προηγηθεί με 66-71  στο 38'. ¨

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι όμως στις βολές σε αντίθεση με τον Κουπίδη που ισοφάρισε σε 71-71 18'' πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να κάνουν αμέσως φάουλ στον Νίκου που είχε πριν 0/2 βολές. Ο έμπειρος γκαρντ είχε αυτή τη φορά 1/2 κάνοντας το 71-72, όμως απέμεναν 16'' στους «κυανόλευκους» να σκοράρουν και το έκαναν με τον  Κουπίδη να παίρνει πάνω του την επίθεση και να κάνει το 73-72 στα 2''. Το Ψυχικό πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, όμως ο Παπανικολάου ήταν άστοχος προ του Λιανιού.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καλογερόπουλος, Σιμητόπουλος.

Τα δεκάλεπτα:17-24, 38-37 (ημίχ.), 53-53, 73-72.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Λόλας 5, Παπαδάκης 2, Τσερκιτσόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 11 (1), Κουπίδης 17 (1), Λιανός 23 (2), Λάτοβιτς 11 (1), Πάλης 4.

ΨΥΧΙΚΟ (Γ. Ρεμεντελάς): Νίκου 10, Άχης, Τσιότρας, Παπανικολάου 14 (2), Σακελλαρίου 4, Βλάχος, Σμάλιαγκιτς 21 (3), Μουράτος 19 (1), Σίνης, Τσιώκος 4.