Πήρε τη νίκη το Ρέθυμνο και έμεινε σε τροχιά πλέι οφ

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έκανε το χρέος του, νίκησε με 84-73 την Κύμη στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» και παρέμεινε σε θέση πλέι οφ μετά το πέρας και της 20ής αγωνιστικής της Basket League.

Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για την κρητική ομάδα, όμως την παράσταση έκλεψε η νέα μασκότ, ο «Κερατούκλης», ο οποίος πήρε τη θέση του ΑΓΟρίνου. Μάλιστα ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικός δίνοντας την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες του Νίκου Βετούλα.

Άρνολντ (19 πόντοι), Γιαννόπουλο (18 πόντοι με 4/5 τρίποντα), Τάλτον (18 πόντοι με 8/11 σουτ και 7 ασίστ) και Φιτζπάτρικ (17 πόντοι με 6/8 σουτ) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στη νίκη των «κεραμιδί».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με όπλο τα τρίποντα βρέθηκαν να προηγούνται με 13-6 στο 6', αλλά και με 20-8 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Ο επιθετικός οίστρος των παικτών του Νίκου Βετούλα δε συνεχίστηκε στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα η Κύμη να κλείσει σιγά-σιγά την ψαλίδα μειώνοντας σε 35-34 στο ημίχρονο, ενώ με το καλάθι του Καντέ πήρε και τα ηνία με 35-40 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου.

Ο Φιτζπάτρικ έδωσε ξανά τα ηνία στην ομάδα του, τα οποία δεν έχασε ξανά με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 8 πόντους (51-43), ενώ το 30λεπτο έληξε 59-53.

Οι νεοφώτιστοι αντέδρασαν στην 4η περίοδο και με οδηγό τον Όρτον μείωσαν σε 61-58, αλλά άμεσα το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 5-0 και πήγε την διαφορά και πάλι στους 8 (66-58) στο 33'. Έκτοτε είχε τον έλεγχο, ενώ βρέθηκε και στο +13 (74-61) στο 35' φτάνοντας στο τέλος σε μία άνετη, αλλά πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την είσοδό του στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73

Ρέθυμνο: Κόττας 2, Ραζής, Άμπολντ19(4) , Φιτζπάτρικ 17(5), Γιαννόπουλος 18(4), Χριστοδούλου 1, Σάφτενααρ 5(1), Τάλτον 18(2), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον 2

Κύμη: Καντί 1(2), Τσούπκοβιτς 2, Κοστόφ 2, Πάλμπλαντ 3(1), Όρτον 16, Τουντζιαράκης 19, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6. Κατράνας, Τζόλος, Σταμάτης 7 , Ντίξον 2