Ο Ζαρός για πρώτη φορά στον τελικό!

Ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΗ πήρε σήμερα ο Ζαρός με το ισόπαλο 2-2 στη ρεβάνς που έγινε στις Αρχάνες απέναντι στον Γιούχτα και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 1-0 στο Ζαρό στον πρώτο αγώνα!

Ο Γιούχτας με τον Καστελιαννάκη σε μεγάλη μέρα προηγήθηκε με δύο δικά του γκολ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο ενώ διαμαρτυρήθηκε και για ένα πέναλτι πάνω στον Μπεζάνη. Το 2-0 έδινε την πρόκριση στους Αρχανιώτες αλλά τα πάντα άλλαξαν, όταν στο 51' ο Ζαρός με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος μείωσε 2-1 και η πρόκριση ήταν πλέον στα δικά του χέρια.

Το ματς απέκτησε νεύρα και ένταση, με τον Αντωνάκη του Ζαρού να αποβάλλεται στο 61' για χτύπημα πάνω στο Νικηφόρο (υπήρξαν διαμαρτυρίες για μη τήρηση του Fair Play) ενώ υπήρξαν και άλλες αψιμαχίες ποδοσφαιριστών.

Παίζοντας για περισσότερα από 30 λεπτά με παίκτη λιγότερο, ο Ζαρός άντεξε στην πίεση του Γιούχτα, που είχε και δοκάρι με τον Γιαλιτάκη στο 74' και την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν βγει μαζικά για το γκολ, ήρθε στο 94' ο Κλαπάκης να τελειώσει ιδανικά μία αντεπίθεση και γράφοντας το 2-2, να σφραγίσει μια ιστορική στιγμή για το Ζαρό.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Χωματάς, Κασσωτάκης, Νικηφόρος, Ρωμανάκης (89? Λουμπάκης), Σεληνιωτάκης (73? Γιαλιτάκης), Μανουσάκης (74? Χαρμπής), Φουκαράκης, Καστελλιανάκης, Νοκάι, Μπέρκης, Μαρκάκης.

ΖΑΡΟΣ: Ζαχαριουδάκης, Αντωνάκης, Νταβιγλάκης (59? Γιαννουλάκης), Χελά, Γενιτσαρίδης, Μπεζάνι, Λιοδάκης (53? Πολυμερίδης Γ.), Φραγκιαδουλάκης, Κλαπάκης, Μεταξάκης, Παπαδόπουλος (73? Πολυμερίδης Χ.)