Σημαντική νίκη του Γιούχτα, άνετα ο Ηρόδοτος

Με τον Ηρόδοτο να έχει ξεφύγει στο +10 και να μη μπορεί κανείς να τον πλησιάσει, αφού νίκησε με 1-3 και τον ΟΦΑ, το ενδιαφέρον στην Α1 ΕΠΣΗ μεταφέρεται στις πιο κάτω θέσεις.

Έτσι, μια σημαντική μάχη στην 26η αγωνιστική ήταν αυτή μεταξύ Γιούχτα-Μοιρών, με την ομάδα των Αρχανών να επικρατεί με 3-1 και να είναι μόνη δεύτερη στην βαθμολογία ενώ οι Μεσαρίτες έμειναν αρκετά πιο πίσω.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ-ΜΟΙΡΕΣ 3-1

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Γιούχτα σημειώνοντας χατ-τρικ ήταν ο Άγγελος Καστελλιανάκης. Στο 10' ευστόχησε σε πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Αριστεινίδη ενώ γρήγορα έβαλε και δεύτερο γκολ με ωραίο σουτ. Πριν κλείσει το α' ημίχρονο μείωσαν 2-1 οι Μοίρες με πέναλτι του Αριστεινίδη, το οποίο κέρδισε ο Μασέλης και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Καστελλιανάκης στο 68'. Οι Μοίρες πέρα από το ματς έχασαν και δύο παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Συνοδινός και Ξημεράκης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Χωματάς, Κασωτάκης, Παχάκης, Νικηφόρος, Σεληνιωτάκης (84? Κονιδάκης), Ρωμανάκης, Φουκαράκης, Καστελλιανάκης (79? Χαρμπής), Νοκάι, Μπέρκης (63? Γιαλιτάκης), Μαρκάκης.

ΜΟΙΡΕΣ: Χριστοδουλάκης, Φανουράκης, Κουτσάκης, Σινοδινός, Αριστεινίδης, Παπαδιός, Μασέλης, Χαρατσής (84? Μπεχάρι), Χριστοδούλου (70? Προβιδάκης), Ανωγειανάκης, Κιόρι (65? Ξημεράκης).

ΟΦΑ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 1-3

Θέμα… ανωτερότητας ήταν το παιχνίδι που έγινε στο Θραψανό, με τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο να «καθαρίζει» με 1-3 απέναντι στον ΟΦΑ. Μάλιστα πριν σημειωθούν 30 λεπτά αγώνα, ο Κεφαλούκος είχε ανοίξει το σκορ και με δύο γκολ ο Δημήτρης Κοιλιάρας είχε διαμορφώσει το 0-3. Για τον ΟΦΑ μείωσε στο β' ημίχρονο ο Τερζίδης.

ΟΦΑ: Αλνασάν, Σφακιανάκης, Κεκιλιάδης (85' Αλεξάκης Μ.), Παπουτσάκης(60' λ.τ. Αλεξάκης Γ.), Τερζίδης, Φρόκου (85' Τζιράκης), Λουλάκης, Σταυρακάκης, Δαγκωνάκης, Βιτσαράς, Λέλεκας

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Λουτριώτης, Προβυδάκης, Τσουμάγκας, Κεφαλούκος, Κανδηλάκης, Μπαλάφας (52' Νικολάου Χ.), Μυλωνάς (74' Μπερνιδάκης), Φραγκουλάκης, Μωραΐτης(57' Παπαδάκης), Κοιλιάρας, Μπάμπης

ΜΙΝΩΙΚΗ-ΕΓΟΗ 3-0

Μετά τις ήττες από Γιούχτα και ΠΑΝΟΜ, η Μινωική ξαναβρήκε το δρόμο προς τα νικηφόρα αποτελέσματα, αφού επιβλήθηκε στην έδρα της με 3-0 του ΕΓΟΗ. Ο Κλίνης στο α' ημίχρονο και οι Ρουμελιώτης (με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος), Τσαϊνης στο β' ημίχρονο έβαλαν τα γκολ για την ομάδα της Φορτέτσας. Ο ΕΓΟΗ είχε δοκάρι με τον Κέσκο.

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Παπουτσιδάκης, Βαρδονικολάκης, Αποστολάκης, Καραμανίδης, Ρουμελιώτης, Τσαΐνης(69' Καμαράτος) , Καστελλιανάκης (76' Κάββαλος), Κλίνης (72' Μπαντούνας), Μούτσι

ΕΓΟΗ: Ανδρικάκης, Αποστολάκης, Σταυρακάκης, Κέσκος, Βρούζος (70' Τσέρος), Σκαλιδάκης, Περυσινάκης, Καλαϊτζάκης, Βαγιωνάκης, Γιακουμάκης (46' Βιστάκης), Κεφαλούκος (46' Παρασύρης).

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΡΩΜΑΝΟΣ 3-1

Μπορεί ο Αλμυρός να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς που έγινε στο Γάζι με το Ρωμανό αλλά έδειξε χαρακτήρα στο ματς και πήρε τη νίκη με 3-1. Μετά από ένα στείρο α' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι σε μία στημένη φάση στο 53' προηγήθηκαν με κεφαλιά του Γαμπιεράκη. Στο 65' ο Ανδρέας Στρατήγης ισοφάρισε 1-1 και από εκεί και πέρα το ματς έγειρε προς την πλευρά του Αλμυρού, με τον Ντιμ στο 77' να κάνει το 2-1 και το τελικό 3-1 έγραψε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89' ο Α.Στρατήγης.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Μαργαρίτης, Απλαδάς Τ., Ντελία, Ξημεράκης, Μπιλτσάρι, Ντιμ, Στρατήγης Π. (62? Αθουσάκης), Βελιβασάκης (88? Καλομοίρης), Στρατήγης Α., Ανδρεαδάκης, Απλαδάς Ηρ.  (90? Παπαγγελής).

ΡΩΜΑΝΟΣ: Γιακουμής, Λασηθιωτάκης (80? Χαλκιαδάκης Γ.), Ιατράκης (52? Καραντινάκης), Κάββαλος, Τραβαγιάκης, Ρουμπάκης, Οικονομάκης, Γαμπιεράκης, Φιράνι (58? Ξυλούρης), Χουρδάκης, Στεφανάκης.

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ-ΠΑΟΚ 1-3

Από το καλό στο καλύτερο συνεχίζει ο ΠΑΟ Κρουσώνα, καθώς νίκησε και το Αθλόπολις στον Άγιο Μύρωνα με σκορ 1-3. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο έχει εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις αλλά μπορεί να ανέβει ακόμα ψηλότερα, εφόσον την Τετάρτη πάρει το τρίποντο και στο εξ' αναβολής παιχνίδι με τη Φαιστό στον Κρουσώνα. Το Αθλόπολις προηγήθηκε μόλις στο 3' με το Ρουμπάκη αλλά στο 45' με αυτογκόλ του Δερμιτζάκη έγινε το 1-1. Στο β' μέρος οι Κρουσανιώτες ήταν καλύτεροι και με τέρματα των Διγενή και Σέχου έφτασαν σε ένα σημαντικό «διπλό».

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ: Ζαφείρης, Δεληθωμαϊδης, Καραταράκης (57' Ζαφείρης), Αργυρούδης, Λουμπάκης, Δίπλας (61' Μάρκου), Σκουλάς (82' Σεϊκ Αβραάμ), Λυκούδης, Λουλεμέα, Δερμιτζάκης, Ρομπάκης

ΠΑΟΚ: Δημητριάδης, Μακρυμανωλάκης, Κοκολοδημητράκης, Χαλκιαδάκης, Μπαμπουλάκης, Διγενής, Πρικάκης, Καρπούζης (61' Μεταξάκης), Κοτζαδάκης (70' Βερερουδάκης),  Σέχου (90' Μπερτελίμα), Φουκαράκης.

ΑΟΤ-ΠΑΝΟΜ 1-1

Σε ομάδα των ισοπαλιών αναδεικνύεται ο ΑΟΤ, φέρνοντας το 11ο ισόπαλο αποτέλεσμα για φέτος, αφού παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην έδρα του στον ΠΑΝΟΜ. Ο Μαρακομιχελάκης άνοιξε το σκορ στο 17' ενώ ο ΑΟΤ θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι αφού είχε φάσεις και δοκάρι με τον Φλορένς. Στο 60' όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουρουθιανάκη για διαμαρτυρία και λίγο πριν το φινάλε ο ΠΑΝΟΜ ισοφάρισε με τον Τζανάκη.

ΑΟΤ: Κωνσταντουλάκης, Ντόκο, Χριστοδουλάκης Γ., Φλορένς, Κουρουθιανάκης, Αναγνωστάκης, Τριάντης, Κοροένε (90' Ντάλας), Μαρακομιχελάκης, Πολυχρονάκης (46' Μπερουασβίλι), Νικηταράς (68' Μαραγκάκης)

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριάδης, Ρουμελιώτης (78' Μπελιβανάκης), Κατσούλης, Μαυρίδης, Τζιράκης Τ., Κοκκινάκης, Δαριβιανάκης (64' Φανουράκης), Τζανάκης, Νικόλι, Συσκάκης (23' λ.τ. Αργυράκης), Τζιράκης Δ.

ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ-ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ 1-0

Ο Φραγκίσκος Ποτηράκης σκόραρε στο α' ημίχρονο και το δικό του γκολ ήταν αρκετό ώστε η Δόξα Γαλιάς να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ανθεστίωνα. Ο έμπειρος επιθετικός πάντως είχε και χαμένο πέναλτι, καθώς νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Χρονάκη. Ο Ανθεστίων πίεσε στο β' ημίχρονο και είχε φάσεις με Μεμοτσέλα και Τρουλάκη, με το 1-0 να διατηρείται ως το τέλος.

ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Χατζιδάκης Β., Χαλκιαδάκης, Χατζιδάκης Β., Χαμαλάκης, Καραμανιτάκης, Θαμνόπουλος (67? Μακριδάκης), Λαμπότι (87? Χρονάκης), Μόντι, Ποτηράκης, Σουλτάτος (62? Μπιμπάκης Κ.), Μπιμπάκης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Τσομπανάκης, Αναγνωστόπουλος, Κλάδος, Στρατάκης, Τζανάκης (46? Δοργιομανωλάκης), Χατζάκης (70? λ.τ. Μεμοτσέλα), Σταυρακάκης, Φραγκιαδάκης (80? Μελαδάκης), Τρουλάκης, Κεφάκης.

ΓΟΡΤΥΣ-ΦΑΙΣΤΟΣ 3-1

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Γόρτυνα και νίκησε στο γειτονικό ντέρμπι τη Φαιστό. Δύο γκολ έβαλε ο Μπέης και ένα ο Προβιδάκης για τους νικητές ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Παπαδάκης. Από το 35' οι δύο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Μάλι και Φανουράκης.

ΓΟΡΤΥΣ: Xαραλαμπάκης, Σταυρακάκης (80? Μάλο), Κορδονούρης (72? Μερκουλίδης), Ξαγοραράκης, Νικολακάκης, Κοκολάκης, Φανουράκης, Προβιδάκης, Μπέης, Δημήτρης (66? Κεφάκης), Καουκάκης.

ΦΑΙΣΤΟΣ: Σωπασής, Γκερεδάκης (46? Τάρε), Γιαννακάκης, Παπαδάκης Στ., Παπαδάκης Ν., Φιτσάκης (77? Φραγκιαδάκης), Καραλάκης, Σκαντζάκης, Παπαδάκης Μ. Γ. (60? Χανιωτάκης), Μάλι, Παπαδάκης Γ.Γ.