Τραγικός ο Εργοτέλης και ήττα από τον Πρωτέα Βούλας

Μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο Εργοτέλης στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πρωτέα Βούλας με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα με 83-44 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα επιθετικά κάτι που αποδεικνύει και το γεγονός ότι είχε πετύχει μόλις 29 πόντους ως το 35'. Έτσι δεν είχε καμία ελπίδα να διεκδικήσει κάτι καλό απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον οποίο μέχρι σήμερα ισοβαθμούσαν στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Πρωτέας έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο η λήξη του οποίου τον βρήκε να προηγείται με 18-6. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις φτάνοντας τους 28 πόντους (41-13) στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το κρεσέντο τους την ίδια ώρα που οι παίκτες του Εργοτέλη αδυνατούσαν να σκοράρουν.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία…

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 41-13 (ημίχ.), 56-25, 83-44.