Πέρασε σα… σίφουνας από τα Χανιά ο Απόλλων

Ο Απόλλων στέφθηκε πρωταθλητής χειμώνα στη Football League μετά τη νίκη του με 1-4 επί του ΑΟΧ στα Χανιά στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής.

Η αθηναϊκή ομάδα «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο καθώς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 0-2. Ο Διαμαντόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα σκοράροντας δις στο 25ο και το 37ο λεπτό.

Η υπεροχή του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο β' ημίχρονο πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ με τον Σιατραβάνη στο 72' και τον Γουίλι στο 77'.

Ο Α.Ο. Χανιά το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 87ο λεπτό με τον Σταματή.

Α.Ο. Χανιά (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Ηρακλής (59' Λάσκαρης), Φουρλάνος (88' Μούδιος), Αποστολόπουος, Βαρούχας (59' Ντούμος), Σταματής, Ρούνεϊ Εβά.

Απόλλων (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης, Πάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Κονέ (81' Κρητικός), Ντάσιος, Ρομάνο (65' Περογαμβράκης), Σιατραβάνης (76' Γουίλι), Αλμπάνης, Διαμαντόπουλος.