Αθλητισμός

Υψηλοί στόχοι των Κρητικών στο Πανελλήνιο κλειστού στίβου

Πολυπληθής θα είναι η εκπροσώπηση της Κρήτης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που διεξάγεται σήμερα και αύριο στο ΣΕΦ.

Δεκάδες αθλητές των κρητικών σωματείων θα λάβουν μέρος, με τους περισσότερους εξ αυτών να έχουν υψηλούς στόχους. Σίγουρα ξεχωρίζει η παρουσία της Άννας Βασιλείου στα 400 μ. (η Ειρήνη Βασιλείου δε θα αγωνιστεί, καθώς μετά την ίωση που την ταλαιπώρησε δεν είναι έτοιμη), αλλά και του Δημήτρη Πατραμάνη στο ύψος, του Γαλαζούλα στο μήκος, της Λεδάκη στο επί κοντώ, του Ζερβάκη και της Μανιαδάκη στα 3.000 μ. και πολλών άλλων πρωταθλητών. Άτυχη στάθηκε η Μελίνα Καστρινού, καθώς έσπασε το χέρι της πριν δύο εβδομάδες και θα μείνει εκτός για αρκετό καιρό.

Σήμερα τα προκριματικά ξεκινούν στις 9 π.μ. και ολοκληρώνονται στις 13:00, ενώ το απόγευμα η δράση αρχίζει στις 16:25 και ολοκληρώνεται στις 19:30.

Αύριο Κυριακή τα προκριματικά διεξάγονται 10:00-14:30 και οι τελικοί 15:15-19:30. Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ2 από τις 17:30 έως τις 19:30 και τις δύο μέρες.

Αναλυτικά οι κρητικές συμμετοχές:

Άνδρες

60 μ.: Καλαμαράς Χρήστος (Ελ. Βενιζέλος), Κουκουρογιαννάκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Νυφαντόπουλος Ιωάννης (Ελ. Βενιζέλος), Παπαδάκης Ελευθέριος (ΟΦΗ), Σαββίδης Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Σουφλάκης Παύλος (Κύδων).

200 μ.: Καλογεράκης Γιώργος (ΟΦΗ), Κουκουρογιαννάκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Παθιάκης Νικόλαος (ΟΦΗ), Σαββίδης Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Σουφλάκης Παύλος (Κύδων), Σταματελόπουλος Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Συμεωνίδης Ηλίας (Ελ. Βενιζέλος), Φραγκούλης Ευστράτιος (Ελ. Βενιζέλος).

400 μ.: Γράβαλος Δημήτρης (Ελ. Βενιζέλος), Επταμηνιτάκης Γιώργος (ΟΦΗ), Καλογεράκης Γιώργος (ΟΦΗ), Μαυρουδής Ιωάννης (ΟΦΗ), Παθιάκης Νικόλαος (ΟΦΗ).

800 μ.: Βασιλάκης Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος), Πανταζόπουλος Αντώνης (Α.Ο. Λασιθίου), Σταματελόπουλος Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Τζιράκης Αδάμ (ΓΕΗ), Τζιράκης Σταμάτης (ΓΕΗ).

1.500 μ.: Βότσος Χρήστος (Βιτσέντζος Κορνάρος), Πανταζόπουλος Αντώνιος (Α.Ο. Λασιθίου), Τζιράκης Σταμάτης (ΓΕΗ).

3.000 μ.: Βότσος Χρήστος (Βιτσέντζος Κορνάρος), Ζερβάκης Ιωάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος).

5.000 μ.: Τζατζιμάκης Γεώργιος (Ελ. Βενιζέλος).

60 μ. εμπ.: Σαϊσανάς Νίκος (Ελ. Βενιζέλος), Φιλανδαράκης Νίκος (ΓΑΣ Ιεράπετρας).

Ύψος: Πατραμάνης Δημήτρης (ΟΦΗ).

Επί κοντώ: Νταμοτσίδης Βαλεντίνος (Ελ. Βενιζέλος).

Μήκος: Γαλαζούλας Αναστάσιος (Ελ. Βενιζέλος).

Τριπλούν: Κασσωτάκης Φραγκίσκος (Ελ. Βενιζέλος), Μπόφτσης Παύλος (Ελ. Βενιζέλος).

Σφαιροβολία: Βουρλάκης Ελευθέριος (Κύδων).

Γυναίκες

60 μ.: Αρναντωνάκη Γεωργία (Ελ. Βενιζέλος), Γιαννουλάτου Ναταλία (Αρκάδι), Μπικέσκου Χριστίνα-Ευαγγελία (Αρκάδι), Σαρρή Κατερίνα (Ελ. Βενιζέλος), Φακιδάρη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος).

200 μ.: Βασιλείου Άννα (ΓΕΗ), Γιαννουλάτου Ναταλία (Αρκάδι), Μπικέσκου Χριστίνα-Ευαγγελία (Αρκάδι), Τσαλουκίδου Ελένη (Ελ. Βενιζέλος).

400 μ.: Βαλίνη Άρτεμις (Κύδων), Βασιλείου Άννα (ΓΕΗ), Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ).

1.500 μ.: Δόβρου Κατερίνα (Κύδων).

3.000 μ.: Καραγιάννη Δάφνη (Βιτσέντζος Κορνάρος), Μανιαδάκη Μαρίνα (Α.Ο. Λασιθίου).

Ύψος: Βαγγέλη Άλκηστις (Ελ. Βενιζέλος), Κουναλάκη Ελευθερία (ΓΑΣ Μαλίων).

Επί κοντώ: Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος), Λεδάκη Στέλλα-Ηρώ (Ελ. Βενιζέλος).

Μήκος: Κολοκυθά Ευθυμία (Ελ. Βενιζέλος), Λεγάκη Μαρία (ΟΦΗ).

Τριπλούν: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Ελ. Βενιζέλος), Γκέλη Κωνσταντίνα (Λιβυκός Ιεράπετρας), Μπαλαμούτη Ζωή (ΟΦΗ).

Σφαιροβολία: Ζάρρα Παρασκευή (Αρκάδι), Καπνισάκη Ειρήνη (Ελ. Βενιζέλος), Μωυσίδου Χρυσή (Ελ. Βενιζέλος).

Πένταθλο: Γκέλη Ελένη (ΓΑΣ Ιεράπετρας).

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια