Πήραν νίκη και διαφορά τα Τρίκαλα

Διπλή νίκη πέτυχαν τα Τρίκαλα κόντρα την Κύμη, αφού εκτός από το ροζ φύλλο με το επιβλητικό 76-58, υπερκάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο.

Ένα ακόμη πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α1 έκαναν τα Τρίκαλα, καθώς νίκησαν 76-58 την Κύμη και παράλληλα υπερκάλυψαν τη διαφορά των 11 πόντων (78-67) που είχαν χάσει στον πρώτο γύρο.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν η αναμέτρηση, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να ανεβάζει… στροφές στο δεύτερο και να «καθαρίζει» το ματς.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπάρλοου με 13 πόντους, ενώ ο Μπιρούτα έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλέον βρίσκονται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση, κορυφαίος ήταν ο Πάλμπλαντ με 11 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Κύμη στην αναμέτρηση, καθώς μέσα από την καλή της άμυνα κράτησε χαμηλά τα Τρίκαλα και μέχρι τα μισά έφτασε στο +5 (3-7). Όμως, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν (7-7) το παιχνίδι, το οποίο έγινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν στο 14-12. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε τα ηνία στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μάλιστα έφτασε στο +7 (22-15). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν… πάρτι. Αφού, έκοψαν εντελώς τη… φόρα των Τρικάλων, έτρεξαν ένα σερί 12-0 και πέρασαν εκ νέου μπροστά (22-27), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-29.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και τα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (37-35). Εκεί, τα Τρίκαλα πάτησαν το… γκάζι και αφού ξέφυγαν στο +6 (41-35), πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (55-45). Με τρία αναπάντητα τρίποντα μπήκαν στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (64-45). Πλέον, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι για την ομάδα της Θεσσαλίας, η οποία διατηρούνταν πάνω από τους 20 πόντους (74-52), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 76-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 11 (1), Μπιρούτα 12 (11ριμπ.), Τσαγκαράκης 9 (2), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 6, Λίποβι 8 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 10 (2).

Κύμη (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7 (1), Σταμάτης 10, Πάλμπλαντ 11 (3), Ορτον 10 (10ριμπ.), Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10.

Πηγή: sportfm.gr