Βαριά ήττα του Ρεθύμνου στο Αλεξάνδρειο

Εφιαλτικό απόγευμα πέρασε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο Nick Galis Hall γνωρίζοντας βαριά ήττα με 98-50 από τον Άρη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket  League.

Ο… κατήφορος συνεχίζεται για τη ρεθυμνιώτικη ομάδα, η οποία υπέστη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ήττα και αυτή τη φορά χωρίς καν να προσπαθήσει… Παράλληλα έχασε τον Τάλτον, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Γιαννόπουλος.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δεν επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να κάνει το παιχνίδι του με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 23-6!

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η κρητική ομάδα βρήκε κάποιες λύσεις μειώνοντας σε 25-13, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά με αποτέλεσμα ο Άρης να ανεβάσει κι άλλο την υπέρ του διαφορά, η οποία έφτασε τους 20 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (46-26).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία καθώς οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντινίδη έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει υπέρ των γηπεδούχων φτάνοντας τους 35 πόντους (75-40) στο 30'.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, όπως δεν έλλειψαν και τα νεύρα μεταξύ του Σίμτσακ και του Κωνταντινίδη μετά το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-6, 46-26, 75-40, 98-50.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4 (1), Τζένκινς 13 (2), Ζάρας 9 (3), Καββαδάς 18, Ντραγκίσεβιτς 12 (1), Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 7, Κάμινγκς 6, Μούρτος 4, Σίμτσακ 12, Γιάνκοβιτς 10 (1), Τζάκσον

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 11, Φιτζπάτρικ 4, Τάλτον 8 (1), Κράβιτς 9, Τζόζεφ, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 7, Σάφτενααρ 4, Καμπερίδης 5 (1), Θεοδωρίδης 2