Έχασε στη Μάνδρα ο Εργοτέλης

Την ήττα με 65-52 γνώρισε ο Εργοτέλης στο εξ΄ αναβολής εκτός έδρας παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής στη Β΄ Εθνική με τον Μανδραϊκό. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη μέχρι τα μέσα του παιχνιδιού προσπάθησε όμως στην 3η περίοδο τα λάθη και η έλλειψη λύσεων επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα.

Στο ξεκίνημα του το παιχνίδι ήταν  ντέρμπι χωρίς κάποια από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το αρχικό προβάδισμα με 8-9 στο 4΄ έγινε 20-18 στη λήξη του δεκαλέπτου ενώ ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στη δεύτερη περίοδο. Ο Εργοτέλης στο 14΄βρέθηκε μπροστά με έναν πόνο (24-25) όμως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-27.

Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στον Μανδραϊκό να χτίσει μία συνεχώς αυξανόμενη διαφορά. Το σερί 19-5 έφερε το 50-32 του 3ου δεκαλέπτου  ενώ στη συνέχεια όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες του Εργοτέλη να γυρίσουν το παιχνίδι, δεν τα κατάφεραν…

Τα δεκάλεπτα:20-18, 31-27 (ημίχ,), 50-32 65-52.

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 5 (1), Κωτσόπουλος 2, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 4, Κούρτης 16 (3), Ζαφείρης 3 (1), Παπαπέτρος, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Μουστόπουλος 14, Ντότσι, Βαφιάς 2, Ψυλέας 16 (2).

Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 2, Καρακωνσταντάκης 9 (3), Σταράκης 4, Βερτούδος 12 (2), Χουχούμης 14 (1), Σταμάτης 3 (1), Σκανδαλάκης, Δόσπρας, Σαρρής 2, Καραλής 6.