Πήρε το βαθμό στη Ριζούπολη ο ΟΦΗ

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη (0-0) στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League.

Ο «βαρύς» αγωνιστικός χώρος και η κόπωση στο δεύτερο ημίχρονο επηρέασαν το παιχνίδι, που πήγε κυρίως στις προσωπικές «μονομαχίες» και τη δύναμη.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια με καλό πρώτο τέταρτο προσπάθησε να αιφνιδιάσει και είχε το δοκάρι με τον Μιλοσάβλιεφ στο 2', ενώ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια.

Μοιρασμένο και το δεύτερο 45λεπτο, με τον Απόλλωνα να έχει ελαφρά την υπεροχή σε κάποια σημεία, αλλά χωρίς ευκαιρίες.

Με τέσσερις βαθμούς απολογισμό επιστρέφει η αποστολή του ΟΦΗ, μετά τα παιχνίδια με Αχαρναϊκό και Απόλλων.

Το «φιλμ» της αναμέτρησης

2' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Κοιλιάρας πέρασε ωραία για τον Μιλοσάβλιεφ, ο Σέρβος με διαγώνιο πλασέ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

19' Δυνατό σουτ του Κρητικού λίγο έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Δερμιτζάκης και απομακρύνει ο Κοιλιάρας.

21' Συρτό και αδύναμο σουτ του Πετρόπουλου, εύκολα μπλοκάρει σταθερά ο Δερμιτζάκης.

22' Κίτρινη κάρτα στον Χύζι για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κρητικό.

35' Ο διαιτητής Κατσικογιάννης δείχνει την κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη για το μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.

36' Προσπάθεια του Πετρόπουλου από διαγώνια θέση στην περιοχή, εύκολα ο Δερμιτζάκης θα μπλοκάρει το συρτό σουτ.

*Τέλος πρώτου ημιχρόνου, όπου ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο τέταρτο και είχε την κλασσική ευκαιρία με το δοκάρι του Μιλοσάβλιεφ στο 2ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το 20' και είχαν κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες, όμως δύο σουτ του Πετρόπουλου δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Δερμιτζάκη.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο.

47' Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΟΦΗ μετά το κόρνερ του Κονέ, σουτ του Αλμπάνη πολύ ψηλά άουτ.

54' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλων Σμύρνης, ο Τσιάρας στη θέση του Κύργια λόγω τραυματισμού.

60' Πρώτη κίνηση για το Νίκο Νιόπλια από τον πάγκο, ο Μητρόπουλος στη θέση του Χύζι.

66' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ, για το φάουλ στον Πάνο.

67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Δημήτρης Μάνος στη θέση του Ράντι.

72' Κίτρινη κάρτα και στον Όστοϊτς για μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.

74' Φάουλ του Κονέ, κεφαλιά του Πετρόπουλου στην "καρδιά" της άμυνας, η μπάλα στα χέρια του Δερμιτζάκη.

79' Ο Νάστος στη θέση του Κώτσιου, τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ.

79' Αλλαγή και για τον Απόλλωνα, ο Τζάνης στο ματς αντί του Κάσσου.

85' Κίτρινη κάρτα και για τον Μητρόπουλο.

86' Δυνατό σουτ του Αλμπάνη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα περάσει για λίγο εκτός εστίας.

89' Τελευταία αλλαγή και για τους γηπεδούχους, ο Σιατραβάνης στη θέση του Κρητικού.

94' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα για φάουλ στον Σιατραβάνη, ώστε να ανακόψει την αντεπίθεση.

*Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Κατσικογιάννη, 0-0 το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι που συνολικά κινήθηκε κάτω του μετρίου. Σκοπιμότητα και από τις δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να επιστρέφει με τον θετικό απολογισμό των 4 βαθμών από τα εκτός έδρας παιχνίδια με Αχαρναϊκό και Απόλλων Σμύρνης. Σε ένα "βαρύ" αγωνιστικό χώρο ήταν δύσκολο να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων, καθώς κυριάρχησαν οι προσωπικές "μονομαχίες".

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Γεωργακόπουλος, Πάνος, Δεληζήσης, Κύργιας (54' λ.τ. Τσιάρας), Βαλεριάνος, Ντάσιος, Κάσσος (79' Τζάνης), Κρητικός (89' Σιατραβάνης), Πετρόπουλος, Κονέ, Αλμπάνης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Κώτσιος (79' λ.τ. Νάστος), Κοιλιάρας, Χύζι (60' Μητρόπουλος), Αντουκόρ, Χαντί, Ραντί (67' Μάνος), Μιλοσάβλιεβ, Βουό.