Καλύτερος ο Διαγόρας, νίκησε 60-85 τον ΟΦΗ

Δεν κατάφερε να κοντράρει τον πρωτοπόρο Διαγόρα Δρυοπιδέων ο ΟΦΗ στο ΒΑΚ γνωρίζοντας την ήττα με 60-85 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και παρότι οι «ασπρόμαυροι» τους έβαλαν αρκετά προβλήματα στην 1η περίοδο, ανταπεξήλθαν, άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

Ο Διαγόρας εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του Γαλιώτου μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με 2-7 στο 2’. Στη συνέχεια, όμως ο ΟΦΗ αντέδρασε, έπαιξε καλή άμυνα και με τρίποντο του Καρλάφτη πήρε και τα ηνία με 16-15 10’’ πριν το δεκάλεπτο. Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με εξαιρετική άμυνα και έχοντας λύσεις σε όλες τις θέσεις έτρεξαν ένα σερί 2-13 για να προηγηθούν με 18-28 στο 12’. Έκτοτε είχαν τον απόλυτο έλεγχο ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά, η οποία με τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε τους 18 πόντους (32-50) με καλάθι του Καραλή.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο στην 3η περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (35-56) με γκολ φάουλ του Ζακυνθινού στο 21’:36’’ και έκτοτε η διαφορά διατηρούνταν σε αυτά τα επίπεδα με το 30λεπτο να λήγει 49-68. Ο ΟΦΗ έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου μειώνοντας σε 54-69, όμως έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο και στο 33’ έχασε τον Ξενάκη με 5 φάουλ. Έτσι, ο Διαγόρας επανέφερε τα η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους φτάνοντας μάλιστα και στο +25 (60-85).

Διαιτητές: Δημόπουλος, Καρπάνος.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-50 (ημίχ.), 49-68, 60-85.

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 13, Μπουμπάρης 6, Καρλάφτης 6 (2,) Αγαπιάδης 14 (1), Πρωτογεράκης 2, Βλαχάκης, Τζουλάκης, Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 2.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σπ. Σαμόλης): Παπαποστόλου 3 (1), Ζακυνθινός 12, Καραλής 7 (1), Διαμαντόπουλος 3, Καραμπαμπάς 3, Μαυροειδής 15 (1), Καρασταμάτης 9 (2), Παπαδόλιας 6, Γαλιώτος 15, Εμίρης 12 (2).