Σημαντική νίκη του Εργοτέλη με 80- 72 επί του Ιωνικού

Μετά από εννέα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Εργοτέλης επικράτησε χθες του Ιωνικού Νικαίας στο Λίντο με 80-72 για την 10η εξ΄ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής.  Η ομάδα του Γιώργου Μαρκάκη εμφανίστηκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε ότι ήθελε αυτό το παιχνίδι καθώς τα περιθώρια είχαν στενέψει ασφυκτικά… Η νίκη αυτή δίνει νέα ώθηση στους κιτρινόμαυρους να επιχειρήσουν μία αντεπίθεση παραμονής στην κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ όμως με τους Χουχούμη και Καρακωνσταντάκη ο Εργοτέλης πήρε προβάδισμα επτά πόντων (24-17).  Την πρωτοπορία τους διατήρησαν οι γηπεδούχοι και στη συνέχεια ενώ ο Ιωνικός δεν μπορούσε να βρει λύσεις.  Έτσι το +10 (37-27) έγινε +14 (47-33) στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ιωνικού Νικαίας μπήκαν δυνατά στην 3η περίοδο και με καλά ποσοστά στα τρίποντα μείωσαν στο 23΄ σε 49-42 ενώ ακολούθησε ένα σερί 0-8, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους (57-52). Ο Εργοτέλης ωστόσο δεν έχασε το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ του 59-54.

Σημείο κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το αυστηρό 2ο αντιαθλητικό  και η αποβολή στον κορυφαίο μέχρι εκείνο το σημείο Χουχούμη στο 7΄.43΄΄ πριν το τέλος. Η ομάδα του Ηρακλείου έδειξε αρχικά να επηρεάζεται, χωρίς να μπορεί να σκοράρει  για αρκετή ώρα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός κάνοντας ένα σερί 0-9, προηγούμενος μάλιστα με 64-65 στο 6΄, 17΄΄.

Σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι παίκτες του Εργοτέλη έπαιξαν καλή άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση  και κατάφεραν να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων δύο λεπτά πριν το τέλος (71-67). Με τρίποντο του Σπανού ο Ιωνικός έκανε το 71-70 όμως ακολούθησε η απάντηση του Γεωργούτσου. Ενώ απέμεναν 50΄΄ για την ολοκλήρωση του αγώνα, με καλάθι και φάουλ έγινε το 74-70  και στη συνέχεια με κάρφωμα το 76-70 (34΄΄). Ακολούθησαν 2/4 βολές του Καπινιάρη και απόλυτη ευστοχία στις βολές των Σταμάτη και Καραλή για να διαμορφωθεί τελικά το 80-72.

Τα 10λεπτα: 24-17, 47-33 (ημιχ.), 59-54, 80-72.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 16, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βερτούδος 8 (1), Χουχούμης 19 (2), Σταμάτης 15 (3), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 4, Καραλής 10 (2), Σαρρής 3, Σταράκης.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 3, Καπινιάρης 12, Παλαιοχωρίτης 11 (1), Βουγιούκας 13, Σπανός 10 (2), Πετρόπουλος 15 (2), Παπαγεωργίου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογεριάς.