Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί της Λούντβιγκσμπουργκ

Στο «κυνήγι» της δεύτερης θέσης στον όμιλό της παραμένει με αξιώσεις η ΑΕΚ, που πήρε σπουδαία νίκη με 82-72 επί της Λούντβιγκσμπουργκ, έχοντας καλύψει και την διαφορά του πρώτου γύρου.

Η ΑΕΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης είχε προηγηθεί με 11-6. Η Λούντβιγκσμπουργκ μείωσε προσωρινά σε 16-10 αλλά η Ενωση ανέκτησε τον έλεγχο και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 24-12. Στην δεύτερη περίοδο η γερμανική ομάδα ανέβασε «στροφές» και στο 14' μείωσε στο καλάθι (28-26) αλλά η ΑΕΚ με ένα σερί έξι πόντων, έκανε το 34-26 και στο ημίχρονο βρισκόταν στο +11 (45-34).

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το «μπλακ άουτ» της Ενωσης, άρχισαν να μειώνουν την διαφορά. Αφού έκαναν το 47-45 στο 23', με ένα σερί επτά πόντων, πέρασαν μπροστά με 48-52. Η ελληνική ομάδα τα βρήκε «σκούρα» με την άμυνα των Γερμανών και με επιμέρους 10-25 στο τρίτο δεκάλεπτο, έμεινε πίσω στο σκορ με 55-59 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα «ντέρμπι» με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 35ο λεπτό με καλάθι του Μιλόσεβιτς, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 66-66 και στην συνέχεια πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Με τρίποντο του Ούκιτς, η Ενωση έκανε το 72-68 στο 36' και με τον Ντούσαν Σάκοτα να συνεχίζει να οδηγεί την ελληνική ομάδα στην επίθεση, 40'' πριν από τη λήξη, έκανε το 79-70 και «καθάρισε» το ματς. Η Λούντβιγκσμπουργκ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τελικά η ΑΕΚ έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-34, 55-59, 82-72.

Πηγή: superbasket.gr