Ήττα της ΑΕΚ από την Σάσαρι στο φινάλε

Παρουσιάζοντας τις γνωστές αδυναμίες (εμμονή στο τρίποντο και προβλήματα στην άμυνα), η ΑΕΚ έχασε με 80-78 από τη Σάσαρι και μάλλον ξεχνά το στόχο της δεύτερης θέσης. Θετική η πρώτη για Ελονού.

Ένα ακόμη παιχνίδι από ομάδα του… χεριού της έχασε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς ηττήθηκε με 80-78 από τη Σάσαρι στη Σαρδηνία για την ενδέκατη αγωνιστική του Basketball Champions League και ο στόχος της απευθείας πρόκρισης στους «16» (ως μιας εκ των τριών καλύτερων δεύτερων των ομίλων) μάλλον χάθηκε οριστικά, ενώ τέθηκε σε κίνδυνο ακόμη και η παρουσία στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ.

Η εμμονή στα τρίποντα (10/32), τα πολλά λάθη (16) και οι γνωστές αδυναμίες στην άμυνα, που είχε παθητικό 51 πόντων στο πρώτο ημίχρονο στοίχισαν στην «Ένωση». Ούκιτς με 16 πόντους και 6 ασίστ και Ντίξον με 18 πόντους οι πρώτοι σκόρερ.

Εμφανείς οι απουσίες των Μιλόσεβιτς (λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα) και Βασιλειάδη (ήταν στη δωδεκάδα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε), θετικό το ντεμπούτο του Ελονού με 5 πόντους (1/2 βολές, 2/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 ασίστ σε 13 λεπτά.

Με ελαφρύ σχήμα, Ούκιτς, Ντίξον, Λαρεντζάκη, Σάκοτα και Μαυροειδή άρχισε το ματς η ΑΕΚ και ο αρχηγός της με οκτώ γρήγορους πόντους την οδήγησε στο +9 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα (5-14). Η κακή περιφερειακή άμυνα επέτρεψε στον Μπελ να οδηγήσει τη Σάσαρι σε ένα 11-0 (16-14) και μέχρι το +4 (22-18). Οι φωνές του Ζντοβτς δεν συνέφεραν την «Ένωση», που παρότι βρήκε σκορ από τον Ελονού συνέχιζε να αιμορραγεί αμυντικά και με νέο πονοκέφαλο τον Στίπτσεβιτς βρέθηκε στο -8 (34-26). Το ξέσπασμα του Ντίξον έφερε την ΑΕΚ στο -2 (38-36), αλλά η άμυνα δεν είχε γιατρειά και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι κλείνοντας το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή, 51-42.

Έστω και με ένα ημίχρονο καθυστέρηση, η ΑΕΚ αποφάσισε να παίξει άμυνα και κρατώντας για σχεδόν τεσσεράμισι λεπτά άποντη τη Σάσαρι ισοφάρισε (51-51) με ένα 9-0. Το παιχνίδι είχε πλέον έρθει περισσότερο στα μέτρα της, αλλά τα λάθη δεν της επέτρεπαν να περάσει μπροστά και με τρίποντο του Τζόνσον-Όντομ το τρίτο δεκάλεπτο στο φινάλε του βρήκε τη Σάσαρι στο 64-60. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού παραδόξως με νέα «βόμβα» διεύρυνε το προβάδισμα σε 69-60 μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο. Τα τρίποντα του Ούκιτς σήμαναν την αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» (71-68), που έχασαν αναρίθμητες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά. Ντίξον και Λαρεντζάκης απέτυχαν σε ελεύθερα τρίποντα για την ισοφάριση μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (75-72). Μετά από καλάθι του Σαβάνοβιτς ο Λαρεντζάκης στα 20'' με τρίποντο μείωσε στους δύο (77-75) και τις βολές του ψύχραιμου Στίπτσεβιτς ακολούθησε τρίποντο του Σάκοτα στα 5'' που ψαλίδισε τη διαφορά στον πόντο (79-78). Το λάθος στην επαναφορά των γηπεδούχων ακολούθησε ένα ανάλογο της ΑΕΚ και εν συνεχεία επεισόδιο του Ούκιτς με οπαδό που τον απώθησε! Η βολή του Στίπτσεβιτς απλώς διαμόρφωσε το τελικό 80-78.

Δεκάλεπτα: 26-24, 51-42, 64-60, 80-78.

Σάσαρι (Πασκίνι): Όντομ 8, Μπελ 14, Λέισι 11, Ντ' Ερκόλ, Σακέτι 5, Λιντέκα 5, Σαβάνοβιτς 12, Στίπτσεβιτς 13 (5 ασίστ), Λαουάλ 9, Μονάλντι 3.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Ελονού 5, Σάκοτα 13, Ντίξον 18, Λαρεντζάκης 9 (7 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 5, Μαυροειδής 6 (10 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 6, Τσαλμπούρης.

Πηγή: sportfm.gr