"Πικρή" ήττα για τον ΟΦΗ στον Εύοσμο

Κατώτερος των προσδοκιών ο ΟΦΗ στο γήπεδο του Εύοσμου γνώρισε την ήττα από τον Αγροτικό Αστέρα με 2-1 και ξεκίνησε με αρνητικό τρόπο το 2017, ενώ έμεινε πιο πίσω από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν είχε καλή αγωνιστική εικόνα στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Football League, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διεκδικήσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Σοβαρά λάθη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν δύο γκολ, ενώ οι Κρητικοί στα δικά τους καλά διαστήματα δε μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με λίγες φάσεις το πρώτο ημίχρονο, όπου κυριάρχησαν οι "μονομαχίες", τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα πολλά φάουλ. Από το λάθος της άμυνας και του Δαύκου, ο Κουκόλης έκανε το 1-0, κι ενώ στην επανάληψη ο ΟΦΗ ισοφάρισε νωρίς (52') με το εύστοχο πέναλτι του Μιλοσάβλιεφ δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια.

Από νέο λάθος στην άμυνα ο Γκέσιος έκανε το 2-1 και λίγο αργότερα η αποβολή του Αντουκόρ, "έκοψε" τα πόδια των φιλοξενούμενων. Το τελευταίο 25λεπτο, παρά την προσπάθεια για... επαναφορά, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στη ροή του αγώνα, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να μην "πατήσει" με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στον Εύοσμο, με τον Βουό στην πρώτη σέντρα.

14' Γύρισμα του Ράντι από δεξιά, κακό κοντρόλ του Αντουκόρ μέσα στην περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Όγκμποε έξω από την περιοχή δε βρήκε στόχο.

19' Ο Ράντι θα δει την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα απο τον διαιτητή Φωτιάδη.

23' Εκτός περιοχής φαίνεται να μπλοκάρει τη μπάλα ο Γουναρίδης, "παίζεται" λέει ο Φωτιάδης.

26' Κίτρινη κάρτα και στον Βουό για μαρκάρισμα. Πολύ αυστηρή από τον ρέφερι της αναμέτρησης.

29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑ: Κόρνερ του Τάι από αριστερά, κεφαλιά του Κουκόλη και άστοχη "έξοδο" από τον Δαύκο, με την μπάλια να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

31' Και ο Νάστος "κιτρινίζεται" από τον διαιτητή.

32' Εκτέλεση φάουλ από τον Τεγούση, κόρνερ παραχωρεί ο Δαύκος.

34' Μακρινό σουτ του Μητρόπουλου, μπλοκάρει σταθερά ο Γουναρίδης στην αριστερή του γωνία.

35' Κίτρινη κάρτα στον Γκέσιο από πλευράς Αγροτικού Αστέρα, για φάουλ στον Νάστο.

38' Ο Βουό "περνάει" ωραία τη μπάλα στην περιοχή για τον Όγκμποε, όμως το σουτ που επιχείρησε καταλήγει στα χέρια του Γουναρίδη.

41' Κίτρινη κάρτα στον Χατζή για σκληρό μαρκάρισμα στον Μητρόπουλο.

*Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 1-0 με το γκολ του Κουκόλη, η ομάδα του Ηρακλείου δε μπόρεσε να αντιδράσει μετά το τέρμα που πέτυχε.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο αλλαγές από το Νίκο Νιόπλια, ο Κιάσσος αντί του Μίκιτς και ο Μιλοσάβλιεφ στη θέση του Νάστου.

51' Ο Τάι ανατρέπει τον Μιλοσάβλιεφ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Φωτιάδης υποδεικνύει το πέναλτι.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

54' Κίτρινη κάρτα για τον Τεγούση.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑ: Διαγώνια πάσα του Πάτο από δεξιά στην "καρδιά" της άμυνας του ΟΦΗ, ο Γκέσιος με πλασέ από τη μικρή περιοχή κάνει το 2-1.

62' Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Αντουκόρ.

67' Δεύτερη κίτρινη στον Αντουκόρ, αποβάλλεται από το παιχνίδι και ο ΟΦΗ μένει με δέκα παίκτες.

69' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, ο Χύζι παίρνει τη θέση του Όγκμποε.

70' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Φιλίπε στη θέση του Τάι.

72' Μπαλιά του Μιλοσάβλιεφ για τον Ράντι, που προλαβαίνει την "έξοδο" του Γουναρίδη και πλασάρει, όμως η μπάλα βρίσκει λίγο στον αντίπαλο γκολκίπερ και καταλήγει κόρνερ.

83' Κίτρινη κάρτα στον Δεινόπαππα.

89' Ο Έππας στη θέση του Γκέσιου για τους Θεσσαλονικείς.

91' Κίτρινη κάρτα για "θεάτρο" στον Δεινόπαππα είναι η δεύτερη, αποβάλλεται και αυτός στις καθυστερήσεις του αγώνα.

92' Εκτός αγώνα ο Τεγούσης, στην θέση του ο Παπαδημητρίου για τον Αγροτικό Αστέρα.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Φωτιάδη, ήττα για τον ΟΦΗ στον Εύοσμο με 2-1.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Νεντίδης): Γουναρίδης, Αργυρίου, Κουκόλης, Βαφέας, Μπουτζίκος, Χατζής, Τάι (70' Φιλίπε), Τεγούσης (92' Παπαδημητρίου), Πάτο, Δεινόπαππας, Γκέσιος (89' Έππας).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Μίκιτς (46' Κιάσσος), Όστοϊτς, Κώτσιος, Βαλλιάνος, Νάστος (46' Μιλοσάβλιεφ), Αντουκόρ, Μητρόπουλος, Ράντι, Όγκμποε (69' Χύζι), Βουό.