Αγχωτική νίκη ο Ηρόδοτος, "στραβοπάτημα" ο Γιούχτας (video)

Ο Ηρόδοτος πήρε αγχωτική νίκη με 1-0 επί της Γόρτυνας αλλά περισσότερο για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού μετράει ότι αύξησε στο +9 τη διαφορά από τη δεύτερη θέση, στην οποία πλέον ισοβαθμούν Μοίρες και Γιούχτας.

Ο Γιούχτας έχασε 3-1 στο Θραψανό από τον Ανθεστίωνα και είχε απώλεια μετά από οκτώ σερί νίκες.

Μάλιστα η ήττα ήρθε σε ένα κρίσιμο σημείο, καθώς την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τον Ηρόδοτο στο ντέρμπι της Α1 ΕΠΣΗ

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΓΙΟΥΧΤΑΣ 3-1

Τη νίκη της αγωνιστικής έκανε χθες ο Ανθεστίων, με τον Γιούχτα πλέον να έχει να διανύσει ένα βουνό για να φτάσει την κορυφή. Στο 28' ο Στρατάκης άνοιξε το σκορ, με τον Γιούχτα να αντιδρά και να ισοφαρίζει με τον Φουκαράκη ενώ είχε και δοκάρι με το Νοκάι. Σε ένα ανοιχτό ματς στο β' μέρος, ο Ανθεστίων σκόραρε με τον Τζανάκη στο 66' και στο 89' ο Φωτόπουλος διασφάλισε τη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το τελικό 3-1.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Σαμπαριώτης (76? λ.τ. Χρονάκης), Καλιακάκης (70? Φωτόπουλος), Κλάδος, Παχάκης, Σταυρακάκης, Δοργιομανωλάκης, Στρατάκης, Τρουλάκης, Δρακούλης (53? Μεμοτσέλα), Κεφάκης, Τζανάκης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Μυλωνάκης, Νικηφόρος, Παχάκης (55? Καστελιαννάκης), Σεληνιωτάκης, Κουτσάκης (80' Χαρμπής), Ρωμανάκης, Κασσωτάκης, Φουκαράκης, Νοκάι, Μπέρκης, Ζανελάρης.

ΜΟΙΡΕΣ-ΟΦΑ 2-0

Άνετα και απλά συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία στην Α1 ΕΠΣΗ οι Μοίρες και πλέον ισοβαθμούν με τον Γιούχτα στην 2η θέση της βαθμολογίας. Οι Μοίρες σκόραραν στο α' ημίχρονο με τους Μασέλη και Προβιδάκη απέναντι στον ΟΦΑ και στην επανάληψη κράτησαν χωρίς πίεση το υπέρ τους 2-0.

ΜΟΙΡΕΣ: Χριστοδουλάκης, Ιερωνυμάκης Κ., Κουτσάκης, Συνοδινός, Ιερωνυμάκης Ν., Κιόρι (85?  Μπεχάρι), Μασέλης, Χαρατσής, Προβιδάκης, Ξημεράκης (40? Ξεκαρδάκης), Ηλιάκης (75? Μάλι).

ΟΦΑ: Σαϊτάκης, Μαζιτζής, Μουρτζάκης, Τερζίδης, Τσαουσίδης (87? Τζιράκης), Σφακιανάκης, Βιτσαράς, Φρόκου, Δαγκωνάκης (75? Αλεξάκης), Σταυρακάκης (87? Κοντάκης), Λουλάκης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΓΟΡΤΥΣ 1-0

Καθόλου εύκολη δεν ήταν η νίκη του Ηροδότου απέναντι στη μαχητική Γόρτυνα, η οποία μάλιστα είχε την πρώτη φάση του αγώνα με δοκάρι του Ποντίκαλη. Στο 18' ο Ηρόδοτος είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με πέναλτι του Φραγκουλάκη, με τον Χαραλαμπάκη να κρατάει το 0-0. Η Γόρτυς συνέχισε να είναι επικίνδυνη με Ποντίκαλη και Προβιδάκη αλλά το γκολ ήρθε για τον Ηρόδοτο. Στο 35' με νέο πέναλτι ο Φραγκουλάκης ήταν εύστοχος τη δεύτερη φορά και έκανε το 1-0. Στο β' μέρος ο Ηρόδοτος είχε φάσεις με Ζαφείρη και Μυλωνά, χωρίς να αλλάζει το σκορ.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Λουτριώτης, Φράγκος, Παρθενιάδης, Παναγιωτάκης, Αχιλλέως, Μπαλάφας (62? Καργιωτάκης), Ζαφείρης, Φραγκουλάκης, Μυλωνάς, Μήτρου Ν. (72? Παπαδάκης), Μπάμπης (30? λ.τ. Νικολάου Χρ.)

ΓΟΡΤΥΣ: Χαραλαμπάκης, Σταυρακάκης, Σαβοϊδάκης, Ξαγοραράκης, Κορδονούρης, Κοκολάκης, Φανουράκης, Δημήτρης (64? Μηναδάκης), Προβιδάκης (80? Κεφάκης), Ποντίκαλης, Τζέρζι (73? Μικελ).

ΕΓΟΗ-ΖΑΡΟΣ 0-1

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε η αναμέτρηση του ΕΓΟΗ με τον Ζαρό στη Βαγιά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με εύστοχο πέναλτι του Χελά. Την παράβαση κέρδισε ο Φραγκιαδουλάκη, με τον διαιτητή κ. Μαυρουδή να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Νωρίτερα, ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες για να σκοράρουν, με σημαντικότερη ένα δοκάρι για τον Ζαρό στο 40' με τον Νταβιγλάκη.

ΕΓΟΗ: Ανδρικάκης, Παρασύρης (54' Μπίσκα), Χατζησεβαστό (65' Συντηχάκης), Κέσκος, Δρούζος, Καλαϊτζάκης, Περισινάκης, Κεφαλούκος (26' Αουγκλέντ), Ταβερναράκης, Γιακουμάκης, Σταυρακάκης.

ΖΑΡΟΣ: Ζαχαριουδάκης, Γιανουλάκης, Πολυμερίδης Γ., Χελά, Γενιτσαρίδης (76΄ Αλμπαντάκης), Πολυμερίδης Χ., Φραγκιαδουλάκης, Καραφωτιάς, Κλαπάκης, Παπαδόπουλος, Νταβιγλάκης (58΄ Καμαριώτης)

ΦΑΙΣΤΟΣ-ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ 2-4

Μετά την επτάρα που δέχτηκε την περασμένη αγωνιστική από τις Μοίρες, το Αθλόπολις στάθηκε στα πόδια του και νίκησε 2-4 τη Φαιστό στους Βόρρους. Με δύο γκολ στο α' ημίχρονο του Δερμιτζάκη και από ένα στην επανάληψη των Μάρκου και Ρομπάκη το Αθλόπολις προηγήθηκε 0-4, με τους γηπεδούχους να βάζουν δύο γκολ στη συνέχεια με τους Παπαδάκη Νίκο και Παπαδάκη Γιώργο.

ΦΑΙΣΤΟΣ: Σωπασής, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Ν., Σκαντζάκης, Γκερεδάκης (57' Μερκουλίδης), Γιαννακάκης, Φραγκιαδάκης (54' Καραλάκης), Τάρε, Καρταλιαννάκης (65' Χαλιλάι), Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.

ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ: Ζαφείρης, Δεληθωμαϊδης, Κυραλάκης, Αργυρούδης, Λουμπάκης, Δίπλας, Λουλεμέα (65' Χριστοφοράκης), Λυκούδης, Ρομπάκης (77' Ταφλάι), Δερμιτζάκης, Μακρής (46' Μάρκου).

ΑΟΤ-ΜΙΝΩΙΚΗ 0-2

Στα τελευταία λεπτά «μίλησε» η Μινωική και με τέρματα του Λέσι και του Κλίνη έφτασε σε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα του Τυμπακίου. Ο ΑΟΤ θα μπορούσε να προηγηθεί έχοντας δοκάρι με τον Νικηταρά και άλλες φάσεις ενώ οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι από τον διαιτητή Ζαχαριουδάκη.

ΑΟΤ: Κωνσταντουλάκης, Άλα, Κουρουθιανάκης, Χριστοδουλάκης Γ. (75' Νιολάκης), Στρακατούνας, Ντόκο, Αναγνωστάκης, Τριάντης (88' Φιτσάκης), Νικηταράς, Χριστοδουλάκης Γ., Κοροένε

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Βαρδονικολάκης, Παπουτσιδάκης (80' Μανιαδάκης), Γεωργαντζιάς, Αποστολάκης Γ., Καστελιαννάκης (75' Καραμανίδης), Τσακάνι, Ρουμελιώτης, Κλίνης, Τσαϊνης (88' Μούτσι), Λέσι

ΠΑΟΚ-ΑΛΜΥΡΟΣ 0-3

Το γειτονικό ντέρμπι του δήμου Μαλεβιζίου είχε χρώμα πορτοκαλί, με τον Αλμυρό να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 0-3 στον Κρουσώνα. Η ομάδα του Γαζίου σκόραρε με τους Πέτρο Στρατήγη (17'), Ηρακλή Απλαδά (69') και Ξημεράκη (79') απέναντι στον ΠΑΟΚ που πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη ενώ δε μπόρεσε να σκοράρει στις φάσεις που δημιούργησε με Φουκαράκη και Μεταξάκη.

ΠΑΟΚ: Δημητριάδης, Καρπούζης, Κοκολοδημητράκης, Χαλκιαδάκης, Παλιάρο, Κοτζαδάκης (70? Μαρκάκης), Πρικάκης, Σούρσος (78? Νικάκης), Μεταξάκης, Σέου, Φουκαράκης.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Μαργαρίτης, Συντιχάκης, Ντελία, Ξημεράκης, Μπιλτσάρι, Ντάνιελ (25? λ.τ. Αθουσάκης), Στρατήγης Π., Βελιβασάκης, Στρατήγης Α., Απλαδάς Τ., Απλαδάς Ηρ. (81? Λέλεκας).

ΠΑΝΟΜ-ΡΩΜΑΝΟΣ 2-2

Ο Ρωμανός αιφνιδίασε τον ΠΑΝΟΜ και προηγήθηκε πολύ νωρίς με 0-2 στα Μάλια αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  και θα μπορούσαν να κάνουν και την ανατροπή. Ο Ντίνος στο 2' και ο Ξυλούρης στο 5' έκαναν το 0-2, με τον ΠΑΝΟΜ να μειώνει με τον Συσκάκη στο 24' και να ισοφαρίζει στο 39' με τον Λυράκη, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο β' μέρος.

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριάδης, Ρουμελιώτης, Διαμαντάκης (81? Κόστα), Κοκκινάκης, Μαυρίδης, Μπελιβανάκης (54? Κατσούλης Μ.), Συσκάκης, Λυράκης, Τζανάκης, Κατσούλης Ι., Φανουράκης (92' Ρεμπελάκης).

ΡΩΜΑΝΟΣ: Λιουδάκης, Κάτελας, Γαμπιεράκης, Κάββαλος, Τραβαγιάκης, Ρουμπάκης, Ξυλούρης (89? Χαλκιαδάκης), Χουρδάκης, Ντίνος (46? Οικονομάκης), Φιράνι (75? Στεφανάκης), Καραντινάκης.

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ-ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ 3-2

Όσα προβλήματα έχει, τόση ψυχή βγάζει η Χερσόνησος και χθες παρότι έχανε 0-2 από τη Δόξα, γύρισε το ματς και νίκησε 3-2! Η ομάδα της Γαλιάς σκόραρε στο α' ημίχρονο με Καλεμάκη (αυτ.) και Μπιμπάκη. Η Χερσόνησος έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Καλομοίρη και ένα του Χαλκιαδάκη από το 70' έως το 78'!

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Χρήστου, Δαλαβούρας (18' λ.τ. Καπατσίνας), Χιλά, Καλεμάκης, Χαλκιαδάκης, Τσάλος (57' Χατζηνικολάκης), Σαβελίδης, Σκιούτι, Καλομοίρης, Γαβριλάκης, Καραγκιόζη.

ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Χωματάς, Χαλκιαδάκης (88' Καραμανιτάκης), Σπάρος (83' Λαμπότι), Χατζηδάκης, Χαμαλάκης, Παπαδιός, Θαμνόπουλος, Μόντι (73' Καραταράκης), Μπιμπάκης, Γιαλιτάκης, Ποτηράκης