Γύρισε από το -10, όμως ηττήθηκε το Ηράκλειο

Μετά από ένα απίστευτο φινάλε στα Δυό Αοράκια, το Ηράκλειο ηττήθηκε με 65-66 από την ΑΕΛ στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Οι «κυανόλευκοι» δε βρέθηκαν σε καλή μέρα, κυνηγούσαν το σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 10 πόντους 5' πριν τη λήξη του αγώνα. Με υπερπροσπάθεια στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ, προηγήθηκαν και με ένα πόντο περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως δεν ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους χάνοντας σημαντικά σουτ, αλλά και μία βολή στο φινάλε που μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Η ΑΕΛ  ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου διατηρώντας σταθερά τα ηνία, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (25-35) στο 18'. Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα και με ένα καλάθι του Πάλλη και ένα τρίποντο του Μαραγκάκη στην εκπνοή μείωσαν σε 30-35.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν το ξεκίνημα τη 3ης περιόδου και με το καλάθι του Λιανού και το τρίποντο του Πρετράκη έφεραν το ματς στα ίσα (35-35) στο 21':32''. Η ΑΕΛ απάντησε με δυο κλεψίματα και δύο καλάθια του Σταμπουλή στον αιφνιδιασμό ξαναπαίρνοντας τα ηνία (35-39). Έκτοτε διατηρούσε τα ηνία, ενώ με το τρίποντο του Πολίτη στην εκπνοή του 30λέπτου βρέθηκε στο +7 (43-50).

Το Ηράκλειο δεν είχε παλμό και σκορ κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΛ να προηγηθεί και πάλι με 10 πόντους (50-60 και 52-62) στο 35'. Το καλύτερο το φίλαγε για το φινάλε η κρητική ομάδα, η οποία βελτίωσε την άμυνά της, πήρε πόντους από τους Λιανό, Μαραγκάκη και Παπαδάκη και με επιμέρους σερί 12-1 πήρε τα ηνία με 64-63 1':45'' πριν το φινάλε. Ο Σταμπουλής με δυο βολές ξαναέδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 64-65 1':33'' πριν το τέλος και ακολούθησαν άστοχο σουτ του Παπαδάκη στα 55'', επιθετικό ριμπάουντ του Λόλα και νέο άστοχο σουτ του Λιανού στα 45''.

Άστοχη ήταν η επίθεση και της Λάρισας, όμως οι γηπεδούχοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν καθώς τους έμεινε η μπάλα στα χέρια 7'',87 πριν το τέλος. Το Ηράκλειο έκανε φάουλ στον Σταμπουλή στα 6'',63 και ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ ευστόχησε μόνο στην 1η βολή για το 64-66, ενώ ακολούθησε φάουλ στον Μαραγκάκη στα 2'',8.  Ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, όμως ήταν άστοχος στη δεύτερη, οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ και μαζί με αυτό και τη νίκη.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Λόρτος, Σιμητόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-35 (ημίχ.), 43-50, 65-66.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαραγκουδάκης, Πάνου 4, Παπαδάκης 7, Τσερκιτσόγλου, Μαραγκάκης 14 (3), Πετράκης 6 (2), Κουπίδης, Λόλας 6, Λιανός 17 (1), Λάτοβιτς 3 (1), Πάλλης 8.

ΑΕΛ (Α. Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 8 (2), Σταμπουλής 13 (1), Παπαχρήστος 5 (1), Δεληγεώργης 4,  Τσιλούλης 3(1), Μαλτέσιος 4, Πολίτης, Τσούτσος 13 (3), Θορστέινσον 11.