Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στο Πρωτάθλημα της Basket League, αφού πέρασε σήμερα ένα ήσυχο απόγευμα στα Τρίκαλα απέναντι στην τοπική ομάδα την οποία νίκησε με 81-60.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου από το τέλος της πρώτης περιόδου και μετά πάτησαν το «γκάζι» και τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και ήταν ανταγωνιστικοί όσο μπορούσαν, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη. Πλέον ο Ολυμπιακός συνεχίζει μόνος του στην κορυφή με 9-0 ρεκόρ, ενώ τα Τρίκαλα έχουν ρεκόρ 2-7.

Με την έναρξη του ματς έγινε γνωστό ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί χωρίς τον Βαγγέλη Μάντζαρη λόγω τραυματισμού, όπως αναφέρει το basketblog.gr  κάτι που περιόρισε το rotation του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα γκαρντ. Στο 3' το σκορ ήταν 7-7 και τα Τρίκαλα ήταν άκρως ανταγωνιστικά και είχαν και την στήριξη του κόσμου τους. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κάφει προηγήθηκαν με 12-10 στο 5' με τον Ολυμπιακό να μην έχει μπει καλά στο ματς. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα μικρό σερί 8-2 και να προηγείται με 14-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν το σερί τους από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο 19-2 και την διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +15 (14-29 στο 13'). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 15' μείωσαν στους 10 (23-33) με καλάθι του Κάφει. Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι και να μην αφήνουν την διαφορά να κατέβει και παράλληλα να την μεγαλώνουν (27-40 στο 17' και 29-44 στο 18'). Το πρώτο μέρο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +19 (29-48) και μάλιστα αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν και την διαφορά να ανεβαίνει γα πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (32-55 στο 23') με καλάθι του Πάτρικ Γιανγκ. Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν ειδικά οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι όμως συντηρούσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και μάλιστα την έφτασαν αρκετές φορές στο +25 (35-60 στο 25') και στο +27 (37-64 στο 26'). Η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και το σκορ στο 44-67.

Το τελευταίο και διαδικαστικό μέρος του ματς λόγω της μεγάλης διαφοράς στο σκορ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν καλάθια και 7 λεπτά πριν το τέλος το σκορ έγινε 51-76 με την διαφορά να μην κατεβαίνει από το +20. Ενώ στο ρολόι έμεναν 4 λεπτά για την λήξη τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να μειώσουν στο σκορ και να κατεβάσουν την διαφορά, αλλά αυτό δεν ήταν εύκολο καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι (55-76 στο 36'). Τελικό σκορ 81-60 με τον Ολυμπιακό να παίρνει το 9ο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος και να συνεχίζει αήττητος στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81

Τρίκαλα(Καστρίτης): Καφέι 12(2), Μπιρούτα 12(2), Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8(1), Χάουτον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5(1), Πουλιανίτης 5(1), Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Βαρυτημιάδης

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6(1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10(2), Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοφ 2, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23(2)