Νίκη στην παράταση για το Ρέθυμνο, 104-97 τον Προμηθέα

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε στην παράταση με 104-97 του Προμηθέα Πάτρας διατηρώντας αήττητη την έδρα του και μετά το πέρας της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα κυνηγούσε το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως ήταν σε πλεονεκτική θέση στο φινάλε όταν προηγήθηκε με 89-84 με δύο βολές του Κράβιτς 54'' πριν το φινάλε.

Με το τρίποντο του Γκίκα και το καλάθι του Κλαρκ, όμως ο Προμηθέας ανέτρεψε τα δεδομένα ισοφαρίζοντας σε 89-89 17'' πριν το τέλος. Το Ρέθυμνο δεν εκμεταλλεύτηκε την τελευταία επίθεση με το σουτ του Άρνολντ να είναι άστοχο στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο, οι «κεραμιδί» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 89-91 αντέδρασαν, απάντησαν με ένα 13-3 σερί και προηγήθηκαν με 102-94 55'' πριν το φινάλε «καθαρίζοντας» το ματς.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν πολύ καλά και βρέθηκαν να προηγούνται με 14-22 στο 8', ενώ διατήρησαν τα ηνία και στη 2η περίοδο ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (28-40) στο 14':30''. Το Ρέθυμνο ανέβασε την πίεσή του στη συνέχεια και σιγά-σιγά έκλεισε τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 40-47 υπέρ του Προμηθέα.

Οι «κεραμιδί» ξεκίνησαν καλύτερα την 3η περίοδο μειώνοντας ακόμα και στους 4 πόντους (47-51), όμως η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια και η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε ξανά στο +9 (52-61) 3':34'' πριν να λήξει του 30λέπτου. Κάπου εκεί οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και με επιμέρους 12-2 σερί πήραν τα ηνία με 64-63 στο 29'.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το σκορ να είναι 78-78 4':41'' πριν το φινάλε. Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, το Ρέθυμνο απάντησε με ένα 7-0 σερί προηγούμενο με 85-78 στο 37', με 87-81 1':39'' πριν το τέλος και με 89-84 84'' πριν το φινάλε. Το τρίποντο του Γκίκα στα 23'' έβαλε φωτιά, ενώ ακολούθησε λάθος του Ρεθύμνου και καλάθι του Κλαρκ που ισοφάρισε σε 89-89 στα 17''. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο φινάλε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «κεραμιδί» ήταν καλύτερα και δίκαια έφτασαν στη νίκη διατηρώντας αλώβητη την έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (κ.α) 104-97.

Ρέθυμνο: Άρνολντ 21 (1), Φιτζπάτρικ 16 (2), Τάλτον 14 (2), Γιαννόπουλος 17 (3), Κράβιτς 20 (10 ριμπάουντ), Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 1, Έντουαρντς

Προμηθέας Πατρών: Κλάρκ 27 (7), Κρόμα 10, Φαγέ 13 (1), Σαρικόπουλος 15, Μουρ 16(2), Γκίκας 3 (1), Πέτας 2, Γερομίχαλος 2, Γκράβας 9, Τσάμης