Κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο το Ηράκλειο στο Ιβανώφειο

Το πάλεψε για ένα τριαντάλεπτο στο Ιβανώφειο το Ηράκλειο, όμως στην τελευταία περίοδο παραδόθηκε στις ορέξεις του Ηρακλή και γνώρισε βαριά ήττα με 88-60 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Η κρητική ομάδα πέτυχε όλους και όλους έξι πόντους στην τελευταία περίοδο δίνοντας στη δυνατότητα στο «γηραιό» να διευρύνει την υπέρ του διαφορά και να φτάσει στην 8η νίκη του στο πρωτάθλημα άνετα στο φινάλε.

Το Ηράκλειο ξεκίνησε καλά, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκε με 11-14 στο 7'. Η συνέχεια ανήκε, ωστόσο, στους γηπεδούχους, οι οποίοι με έξι τρίποντα και συνολικό σερί 20-4 βρέθηκαν να προηγούνται με 31-18 στο 12'. Παρά τη διαφορά οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη δεν εγκατέλειψαν, βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και μείωσαν σε 39-35 και 43-38. Η λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, βρήκε το «γηραιό» μπροστά με 47-39.

Στην 3η περίοδο το Ηράκλειο μείωσε ακόμα και στους 3 πόντους (53-50) με καλάθι του Κουπίδη, όμως το τρίποντο του Αγγελακόπουλου έκοψε το σερί του, ενώ το ίδιο συνέβη και λίγο αργότερα όταν μείωσε σε 56-52 και δέχτηκε νέο τρίποντο από τον Αγγελακόπουλο για να κλείσει τελικά το 30λεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-54.

Ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το Ηράκλειο στα πρώτα πεντέμισι λεπτά πέτυχε μόλις ένα καλάθι και με σερί 14-2 ο Ηρακλής εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στους 21 πόντους (77-56) στο 35'. Από εκεί και μετά ήταν αδύνατο για την κρητική ομάδα να ακολουθήσει με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο φινάλε στους 28 πόντους (88-60) χάρη στο κάρφωμα του Χείλαρη στον αιφνιδιασμό.

Διαιτητές: Παφίλης-Παπαγερίδης-Κατωτικίδης (Σιμητόπουλος)

Δεκάλεπτα: 25-18, 47-39, 63-54, 88-60

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10 (2), Γιαννακίδης 7 (2), Τότσιος 4, Ονάσογλου, Μαστροδημήτρης, Χρυσόπουλος 24 (5), Γκαγκαλούδης 5 (1), Δέσπος 2, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 18, Χείλαρης 10 , Καλαϊτζίδης 8 (2).

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γεωργόπουλος, Παπαδάκης 7, Μαραγκάκης 6, Πετράκης 2, Κουπίδης 9 (2), Λόλας 16 (1), Λιανός 8 (2), Λάτοβιτς 6 (2), Πάλλης 6.