Με βροχή από τρίποντα το Ηράκλειο νίκησε 81-76 την Καβάλα

Με όπλο τα τρίποντα, το Ηράκλειο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας επικρατώντας με 81-76 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 του μπάσκετ.

Η κρητική ομάδα παρότι βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους, επέστρεψε στο ματς χάρη στα επτά τρίποντα που πέτυχε στην 3η περίοδο και από εκεί και πέρα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στη νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά παραμονής.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην 1η περίοδο με το σκορ να είναι 14-14 στο 8':30''. Με δύο τρίποντα του Κυριακού και ένα του Μανούσου, η Καβάλα ξέφυγε με 15-23 στο 12':38''. Έκτοτε διατηρούσε σταθερά μία διαφορά,  όμως με δύο τρίποντα του Κουπίδη και  ένα καλάθι του Λάτοβιτς το Ηράκλειο μείωσε σε 32-33 24'' για το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και το +10 (32-42) με γκολ φάουλ του Ερεμβμπεναγκιέ στο 21':40'', όμως η συνέχεια ανήκε στο Ηράκλειο. Με… βροχή από τρίποντα (πέτυχε 7 στην 3η περίοδο) έφτασε στην ολική ανατροπή. Την αρχή έκαναν οι Πετράκης, Παπαδάκης για να ακολουθήσουν δύο του Κουπίδη (το δεύτερο με φάουλ) και ένα του Μαραγκάκη και ξανά Κουπίδης και Πετράκης. Με συνολικό σερί 28-12 οι «κυανόλευκοι» άλλαξαν τα δεδομένα και προηγήθηκαν με 60-54 στο ημίχρονο.

Παρότι το Ηράκλειο δυσκολευόταν να σκοράρει στην 4η περίοδο διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας χάρη στην καλή του άμυνα. Μάλιστα προηγήθηκε με 69-60 με καλάθι του Λιανού το 36':40''.  Μοναδική απειλή αποτελούσε ο Ερεμβμπενάγκιε,  ο οποίος οδήγησε σε σερί 5-11 την Καβάλα μειώνοντας σε 74-71 1':18'' για  το φινάλε. Ο  Λιανός  απάντησε από τα 6.75μ. για το 77-71, όμως ο Κελαϊδής με νέο τρίποντο μείωσε σε 77-74 στα 49''. Πετράκης και Λιανός ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και η κρητική ομάδα έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-35 (ημίχ.), 60-54, 81-76.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαραγκουδάκης, Παπαδάκης 3 (1), Μαραγκάκης 6 (1), Πετράκης 16 (4), Κουπίδης 25 (5), Λόλας 8, Λιανός 17 (1), Λάτοβιτς 4, Πάλλης 3.

ΚΑΒΑΛΑ (Ηλ. Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 9 (1), Μάζουρτσακ 12 (1), Ερεμβμπεναγκιέ 24 (2), Κελαϊδής 15 (3), Κυριακού 6 (2), Κουμλέλης 3, Μούκας 3, Σκλήβας 4.