Αυτοχειρία του Εργοτέλη στο Λίντο με Τρίτωνα

Απίστευτη εξέλιξη είχε το παιχνίδι ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Τρίτωνα για την 8η αγωνιστική τη  Β' Εθνικής με τους γηπεδούχους να χάνουν δικό τους ματς χάρη σε ένα καλάθι του Ντιμπ 3'' πριν το φινάλε.

Με όπλο τα τρίποντα ο Εργοτέλης βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με  12 πόντους στο 35', όμως έχασε την επαφή του με το σκορ, έκανε πολλά λάθη στο τελευταίο πεντάλεπτο  και με οδηγό τον Ντιμπ, ο Τρίτων έφτασε σε μία απίστευτη ανατροπή παίρνοντας και τη νίκη με 82-84.  Για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι μένει χωρίς νίκη η κρητική ομάδα, η οποία στερήθηκε τον Γεωργούτσο στο β ημίχρονο καθώς αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ 33'' πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Τρίτων ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με οδηγό αρχικό τον Ντιμπ και στη συνέχεια τον Γρύλλη προηγήθηκε με 7-18 στο 4':10''. Βελτιώνοντας την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση ο Εργοτέλης έκλεισε τη διαφορά και με επιμέρους σερί 19-4 βρέθηκε να προηγείται με 26-24 7'' πριν το 10'. Στη 2η περίοδο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν.

Μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε ένα επιθετικό κρεσέντο του Σταμάτη που με 8 συνεχόμενους πόντους οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» στο +8 (36-28) στο 14':38''. Έκτοτε, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν την επαφή τους με το σκορ και με βολές ο Τρίτων μείωσε σε 38-36 στο 19'. Θα μπορούσε να είχε περάσει και μπροστά εάν εκμεταλλευόταν στις βολές που κέρδισε μετά το ντισκαλιφιέ του Γεωργούτσου που αποβλήθηκε 33' πριν το ημίχρονο επειδή έβρισε τον προπονητή του Τρίτωνα.

Με δύο τρίποντα των Σταμάτη και Καρακωνσταντάκη, ο Εργοτέλης βρέθηκε ξανά στο +8 (45-37) στο 21':22'', όμως στη συνέχεια έκανε αβίαστα λάθη και έδωσε τη δυνατότητα στο Τρίτωνα με σερί 5-15 να προηγηθεί με 50-52 στο 26':20''. Η λύση ήρθε και πάλι από την περιφέρεια για τους «κιτρινόμαυρους» καθώς με τα τρίποντα των Σταμάτη, Σαρρή και ένα καλάθι του Χουχούμη  έκλεισαν το 30λεπτο προηγούμενοι με 65-59.

Ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με δύο εύστοχα από τους Χουχούμη και Καρακωνσταντάκη και ένα καλάθι του Δόσπρα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 11 πόντους (73-62) στο 33':14'', αλλά και με 12 (78-66) χάρη σε νέο τρίποντο του Σταμάτη στο 35'. Για τα επόμενα τριάμισι λεπτά, όμως ο Εργοτέλης έμεινε άποντος και με σκόρερ τον Ντιμπ, ο Τρίτων μείωσε σε 78-77 1':41'' πριν το τέλος. Με δύο βολές ο Καρακωνσταντάκης έσπασε το ρόδι 1':25'' πριν το τέλος, όμως με τρίποντο ο Ντιμπ έφερε το ματς στα ίσα (80-80) στο 39'.

Στα 46'' ο Σταμάτης έκανε βήματα, ο Ντιμπ αστόχησε στην εκπνοή της επίθεσης του Τρίτωνα, όμως ο Ανδρεόπουλος πήρε το επιθετικό και με φόλοου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 80-82 στα 20''. Ο Καρακωνσταντάκης με διείσδυση ισοφάρισε, ενώ πήρε και το φάουλ, όμως έκανε  airball στη βολή και ο Ντιμπ ήταν ξανά εύστοχος για το 82-84 του Τρίτωνα στα 3''. Ακολούθησε λάθος στην επαναφορά για τον Εργοτέλη, ο οποίος γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα του.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιότσος.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 39-27 (ημίχ.), 65-59, 82-84.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 5, Καρακωνσταντάκης 20 (4), Σταράκης 3 (1), Βερτούδος 4, Χουχούμης 9 (2), Σταμάτης 19 (5), Χασάπης, Δόσπρας 2, Σαρρής 11 (2), Καραλής 9 (1).

ΤΡΙΤΩΝ (Μ. Μιχελάκος): Γρύλλης 5 (1), Κούτουλας 13, Πετρόπουλος, Καλαντζής, Κουκούνιας 2, Ντιμπ 25 (5), Θύμνιος 4, Γεωργίου 2, Γκαβανόπουλο 10 (1), Ανδρεόπουλος 14, Βερτούδος 4 (1).