Πρώτη ήττα για τον Άρη στο Champions League

Η Νίμπουρκ νίκησε τον Άρη 87-79 στην Τσεχία, στο πλαίσιο της 5ης  αγωνιστικής του Champions League του  μπάσκετ και τον ανάγκασε στην πρώτη του φετινή ήττα μετά από τέσσερις σερί επιτυχίες του στη νεοσύστατη διοργάνωση, με την ίδια να φτάνει στο ρεκόρ της το 3-2 και βάζει τις βάσεις για την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έμειναν πίσω από την αρχή, βρέθηκαν να χάνουν στο -19 και η προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο έφερε το -2, όμως με ένα επιμέρους σκορ 8-2 στο τελευταίο δίλεπτο, οι Τσέχοι πήραν το ροζ φύλλο.

Ο Άρης υπέφερε αμυντικά σε όλο το ματς και είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο οι Τσέχοι σημείωσαν 30 πόντους έναντι 15 (βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση).

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Σαν Ρος που πέτυχε 24 πόντους (με 4 τρίποντα) και τον Σίμσον που σημείωσε 13 πόντους και ήταν πολύ καλός αμυντικά. Από την άλλη η ελληνική ομάδα που έκανε κακό παιχνίδι στην άμυνα είχε σε καλή ημέρα μόνο τον Κάμινγκς (πέτυχε 21 πόντους), ο οποίος πήρε τις περισσότερες επιθέσεις στο τέλος, αλλά η εμφάνιση του δεν ήταν αρκετή

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79

Νίμουρκ (Γκίνζμπουργκ ): Αλεν 10, Μπέντα 8, Πούμπουρλα 11 (2), Χρούμπαν 13, Ουέλς 3 (1), Λόρενς 2, Σίμσον 13, Σαν-Ρος 23 (4), Κρις 4, Πετέρκα

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 8 (2), Ξανθόπουλος Τσαϊρέλης, Τζένκινς 9, Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 8 (2), Μούρτος Σίμτσακ 12, Μπακνερ 4, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ντραγκίσεβιτς 5