Πέρασε και από την Πυλαία η ΑΕΚ

Δυνατή και στα ντέρμπι η φετινή ΑΕΚ! Η ομάδα του Ζντοβτς νίκησε τον ΠΑΟΚ 78-71 στην Πυλαία και διατήρησε το αήττητό της στην Α1. Μιλόσεβιτς, Ούκιτς, Ντίξον και Γουίλιαμς το «καρέ» του θριάμβου.

Πέρσι είχε χάσει σχεδόν όλα τα ντέρμπι και είχε ηττηθεί από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία σε ματς που προηγείτο με +24. Φέτος όμως η ΑΕΚ είναι διαφορετική και το απέδειξε περνώντας με 78-71 από το «Παλατάκι» επιστρέφοντας από το -11 και διατηρώντας το αήττητό της στην Α1 για την έκτη αγωνιστική.

Πολύ καλοί για 25+ λεπτά οι γηπεδούχοι, αλλά πλήρωσαν την αστοχία στις βολές (10/22) και πήγε στράφι η εξαιρετική προσπάθεια των Μπράιαντ (17π.) και Γλυνιαδάκη (15π.). Εξαιρετική στο τέταρτο δεκάλεπτο η «Ένωση», που «καθάρισε» το ματς με μεγάλα σουτ από Ντίξον (22π.) και Ούκιτς (16π.), ενώ πήρε πολλά από Γουίλιαμς (12π.) και Μιλόσεβιτς (11π., 15 ριμπ.).

Αποδοκιμάστηκε στην επιστροφή του στην Πυλαία ο Κώστας Βασιλειάδης, που έδειξε επηρεασμένος κι έμεινε άποντος με 0/5 σουτ.

Κόνιαρης, Σάιμπερτ, Τέιλορ, Χρυσικόπουλος και Τέιλορ άρχισαν το ματς για τον ΠΑΟΚ, ενώ η ΑΕΚ παρέταξε ψηλή πεντάδα με τους Ούκιτς, Βασιλειάδη, Μιλόσεβιτς, Γουίλιαμς και Χαριτόπουλο. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» σε λάθη, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκης έκαναν θραύση, με αποτέλεσμα το 17-9 στα πρώτα επτάμισι λεπτά του αγώνα. Ο Ντίξον έδωσε μια επιθετική πνοή ερχόμενος στο ματς (18-15), αλλά δεν υπήρχε συνέχεια, καθώς ο Μπράιαντ πρόσφερε τρίποντα από τον πάγκο και ο πολύ εύστοχος από μακριά (4/6) ΠΑΟΚ έφτασε στο +9, 26-17. Τα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο πρώτο ημίχρονο) έδιναν λύσεις στην «Ένωση», αλλά ήταν απελπιστικά άστοχη πίσω από τα 6,75μ. (1/11) και ο Χρυσικόπουλος με συνεχείς πόντους έφερε την ομάδα του σε διψήφια διαφορά (34-23). Το τρίποντα από Γουίλιαμς και Ντίξον ολοκλήρωσαν ένα επί μέρους 11-1 των φιλοξενούμενων μετά από τάιμ άουτ του Ζντοβτς (35-34) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την τρίτη «βόμβα» του Μπράιαντ και 38-34.

Ο Γλυνιαδάκης επέστρεψε «καυτός» από τα αποδυτήρια και με έξι πόντους έδωσε ξανά διψήφιο αέρα στον ΠΑΟΚ (47-36), η ΑΕΚ ήταν σταθερά άστοχη από μακριά (3/19) κι έβρισκε λύσεις μόνο από τον Μαυροειδή, που όμως φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το έμμεσο τρίποντο του Μιλόσεβιτς και το τρίτο του Γουίλιαμς σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων στις βολές (5/16) έβαλαν τους «κιτρινόμαυρους» ξανά στο κόλπο (53-48).

Ο Μαρκόπουλος είδε Σάιμπερτ, Πέινερς και Κόνιαρη να φτάνουν τα τέσσερα φάουλ και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στις αρχές της τέταρτης περιόδου (58-58) και να περνά μπροστά με καλάθι του Ντίξον (58-60) για πρώτη φορά από το… 0-2. Η «Ένωση» με αφετηρία την πολύ καλή της άμυνα έφτασε με τον Ούκιτς στο +8 (59-67) τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κι εκμεταλλευόμενος τις κακές επιθέσεις των φιλοξενούμενων που έπαιζαν με το χρονόμετρο, πλησίασε στο σουτ με τον Μπράιαντ (69-71) 1:11 πριν το τέλος. Η «βόμβα» του Ντίξον από τη γωνία σκόρπισε τη σιγή στο «Παλατάκι» (69-74), η ΑΕΚ σπατάλησε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στον αιφνιδιασμό και ο Πέινερς κράτησε στην εντατική την ομάδα το (71-74), αλλά ο Ντίξον «σφράγισε» τη νίκη από τη γραμμή.

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κόνιαρης (3 ριμπ., 4 ασίστ), Τσόχλας, Τέιλορ 5 (4 ριμπ.), Μιλιένοβιτς 4 (6 ασίστ), Γλυνιαδάκης 15 (5 ριμπ.), Σάιμπερτ 10 (5 ριμπ.), Μπράιαντ (17 ριμπ.), Πέινερς 13 (4 ασίστ), Κλάντον (4 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Σάκοτα 9 (6 ριμπ.), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 22, Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8, Γουίλιαμς 12.

Πηγή: sportfm.gr