Νίκη στην παράταση ο Παναθηναϊκός με Μακάμπι (83-75)

Παραλίγο να… αυτοκτονήσει ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι, όμως τελικά πήραν τη νίκη στην παράταση με 83-75.

Οι «πράσινοι» τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και έδειχνε ικανοί να φτάσουν σε μια πολύ άνετη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ηρεμία και σωστές επιλογές κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Γκιστ με follow. Εκεί οι «πράσινοι» μπήκαν με άλλο αέρα και χάρη σε Γκιστ και Σίνγκλετον έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη με 83-75, την τέταρτη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία. Ο Καλάθης μπήκε ορεξάτος και το «τριφύλλι» δημιούργησε σκορ με το... καλημέρα (7-0, 2'). Ο Άντριου Γκάουνλοκ ανέλαβε δράση, για την Μακάμπι και οι Ισραηλινοί μάζεψαν τη διαφορά (13-12, 6'). Οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν να αλλάξει η κατάσταση και χάρη στην άμυνα, αλλά και τον Κέι Σι Ρίβερς.

το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (18-12).Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο ρυθμός ήταν κακός και όπως ήταν φυσικό δεν υπήρξαν μεγάλες αλλαγές στο σκορ (20-12, 14'). Από το 14ο λεπτό κι έπειτα, όμως οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Παναθηναϊκό να έχει σταθερό προβάδισμα (26-20, 16'). Ο Καλάθης ανέβασε τη διαφορά με δικό του σουτ (29-20, 17'). Η Μακάμπι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, για το 35-28.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κρις Σίνγκλετον έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και με το τριφύλλι να χτυπάει στο low post η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (43-30, 24'). Η Μακάμπι προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, όμως Καλάθης και Γκιστ διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (52-38, 28'). Πνίνι και Άιβερσον μάζεψαν την κατάσταση, με επί μέρους 0-5, μειώνοντας σε 52-43 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Άιβερσον και Ουίμς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (52-50, 32'). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και χάρη σε Φώτση-Μποχωρίδη, κατάφερε να δημιουργήσει εκ νέου διαφορά (57-50, 33'). Ο Σίνγκλετον πλαισίωσε τον συμπαίκτη του και η διαφορά αυξήθηκε ξανά (64-52, 34'). Ο Άντριου Γκάουντλοκ έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (64-63, 36'). Οι Ισραηλινοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (64-67, 38'). Οι καλές άμυνες του Παναθηναϊκού έδωσαν την ευκαιρία στον Γκιστ να ισοφαρίσει (67-67, 10'' για το τέλος). Σμιθ και Καλάθης δεν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Σε... ημιάγρια κατάσταση μπήκαν οι παίκτες του Πασκουάλ στην παράταση. Τα περιφερειακά σουτ έδωσαν πολλές λύσεις στο «τριφύλλι» και χάρη στους Σίνγκλετον, Γκιστ και Νίκολς δημιουργήθηκε διαφορά στο σκορ (77-69, 43'). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, με την άμυνα να παραμένει στα ίδια υψηλά επίπεδα (83-72, 44'). Μέχρι το τέλος της παράτασης δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67 (κ.α.), 83-75 (α' παρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ: Γκάουντλοκ 14 (2), Ραντ 3 (1), Σίλι 6, Σμιθ 11 (1), Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλξάντερ, Άιβερσον 8, Ζίρμπες 12.